Radio Białystok | Wiadomości | Rocznica bitwy koło Rajgrodu stoczonej podczas Akcji "Burza"
To była jedna z największych bitew, jakie stoczyli partyzanci podczas Akcji "Burza" 74 lata temu.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W miejscowości Osowe Grzędy koło Rajgrodu niemieckie oddziały spacyfikowały 9. Pułk Strzelców konnych AK.
- Warto pamiętać o tych bohaterach, chociaż nie ma ich już wśród nas - mówił Tomasz Dudziński z Grajewskiego Centrum Kultury podczas uroczystych obchodów w rocznicę bitwy.
Ostatnim świadkiem tamtych wydarzeń, który zmarł w tym roku był 94-letni Franciszek Duba ps. Zapalnik.
W Białymstoku odbyły się w piątek (7.09) główne uroczystości XVIII Międzynarodowego Marszu Pamięci Zesłańców Sybiru. To uroczystość religijno-patriotyczna, która ma przypominać historię wywózek na Wschód i upamiętniać tych, którzy z zesłania nie wrócili.
Marszałek Józef Piłsudski trzyma selfie-sticka, a do zdjęcia pozują Roman Dmowski, Wincenty Witos, Wojciech Korfanty, Ignacy Jan Paderewski i Ignacy Daszyński. Taki mural będzie można oglądać w Białymstoku.
1 września 1939 r. wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły o świcie na całej niemal długości granice Rzeczypospolitej, rozpoczynając tym samym pierwszą kampanię II wojny światowej. Osamotnione w walce Wojsko Polskie nie mogło skutecznie przeciwstawić się agresji Niemiec i sowieckiej inwazji dokonanej 17 września. Konsekwencją tej sytuacji stał się IV rozbiór Polski dokonany przez Hitlera i Stalina.
Zdaniem historyków, te wydarzenia stały się fundamentem ruchu, który obalił komunizm. W Białymstoku przedstawiciele "Solidarności" świętowali 38. rocznicę Porozumień Sierpniowych.