Radio Białystok | Wiadomości | Ojcowie niepodległości na wspólnym selfie – w Białymstoku powstaje nowy mural
Marszałek Józef Piłsudski trzyma selfie-sticka, a do zdjęcia pozują Roman Dmowski, Wincenty Witos, Wojciech Korfanty, Ignacy Jan Paderewski i Ignacy Daszyński. Taki mural będzie można oglądać w Białymstoku.
Mural powstaje na bloku przy ul. Zwierzynieckiej w okolicach akademików. To inicjatywa białostockiego IPN-u na uczczenie 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Pracę w Białymstoku o powierzchni ok. 170 m2 wykonuje jeden artysta - Jarosław Fabiś z Babimostu koło Zielonej Góry. On również jest autorem projektu.
Mówi, że jest to mural patriotyczno-historyczny, na którym są ojcowie polskiej niepodległości.
Jest teraz dużo inicjatyw w związku z 100. rocznicą uzyskania niepodległości. Już wcześniej przygotowywałem się na takie murale, jak to przedstawić, jak ja to widzę. Nie chciałem, żeby to był mural mroczny. Mój będzie w sepii, ale to ma pewne zastosowanie: robię fotomontaż, który ma mieć weselszy wydźwięk. Nie ma być o tym, ile Polska przecierpiała, tylko po prostu powinniśmy się cieszyć z tej rocznicy - mówi artysta Jarosław Fabiś.
Pomysł na malowidło na jednym z bloków - jako sposób na uczczenie 100. rocznicy - mieli pracownicy białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Pomogły również władze Białostockiej Spółdzielni Mieszkaniowej, które udostępniły ścianę budynku przy ul. Zwierzynieckiej.
Paweł Murawski z Biura Edukacji IPN-u w Białymstoku mówi, że początkowo - po zobaczeniu projektu przygotowanego przez artystę były chwile zastanowienia się czy umieszczenie tych 6 postaci w jednym miejscu nie będzie czymś kontrowersyjnym.
Chcieliśmy jednak przedstawić to, że idea dążenia do niepodległości zjednoczyła tak różne - z punktu widzenia ideologii, charakteru osobowości. To byli socjaliści, endecy, przedstawiciele ruchu ludowego, którzy na co dzień w Sejmie się kłócili, ale wszyscy mieli jeden cel - przywrócenie Polski na mapę świata - mówi Paweł Murawski.
To nie jedyny mural związany z historią, jaki można oglądać w Białymstoku. Na osiedlu Antoniuk powstało malowidło poświęcone żołnierzom 42. Pułku Piechoty.