Radio Białystok | Wiadomości | 38 lat od Porozumień Sierpniowych - uroczystości Białymstoku
Zdaniem historyków, te wydarzenia stały się fundamentem ruchu, który obalił komunizm. W Białymstoku przedstawiciele "Solidarności" świętowali 38. rocznicę Porozumień Sierpniowych.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Związkowcy w rocznicę Porozumień Sierpniowych złożyli kwiaty przed pamiątkową tablicą przy ul. Lipowej 20 w Białymstoku.
Zaczęło się od podwyżek cen
Latem 1980 roku w Polsce doszło do strajków będących reakcją na podwyżki cen mięsa i wędlin. W połowie sierpnia zaczęły się strajki na Wybrzeżu. Największy - zorganizowany przez Wolne Związki Zawodowe Wybrzeża - rozpoczął się 14 sierpnia w Stoczni Gdańskiej. Strajkujący żądali m.in. przywrócenia do pracy Anny Walentynowicz, podwyżek płac, wybudowania pomnika ofiar Grudnia 1970 r. Z czasem do strajkujących w stoczni zaczęły dołączać delegacje strajkujących zakładów pracy z innych miast.
Porozumienie między robotnikami a rządem
30 sierpnia 1980 r. podpisano Porozumienia Szczecińskie, kończące strajki na Pomorzu Zachodnim. Było to pierwsze z porozumień zawartych pomiędzy strajkującymi robotnikami a rządem. Następnego dnia w Gdańsku przewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego (MKS) Lech Wałęsa i wicepremier Mieczysław Jagielski podpisali porozumienie gdańskie.
Pierwsze legalne związki zawodowe
Porozumienia Sierpniowe doprowadziły do powstania NSZZ "Solidarność" - pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej - i stały się początkiem przemian z 1989 roku - obalenia komunizmu i końca systemu jałtańskiego. Strajkujący wywalczyli też m.in. na prawo do strajku, budowę pomnika ofiar grudnia 1970 oraz ograniczenie cenzury.
Dwa dni przed rocznicą wybuchu II wojny światowej przypomnieli tragiczne losy mieszkańców Podlasia i Polski. Mieszkańcy Białegostoku, harcerze, księża i rekonstruktorzy oddali hołd ofiarom niemieckiego i sowieckiego totalitaryzmu w okresie II wojny światowej.
Przy pomniku Ofiar Faszyzmu w Nowosiółkach koło Białegostoku upamiętniono kilkuset pacjentów Szpitala Psychiatrycznego w Choroszczy, w 1941 roku zamordowanych przez Niemców w pobliskim lesie.
"Wyruszyli w zimie na statku zdążającym do Carycyna jako dwaj robotnicy, którzy pracowali w kopalniach nafty, a teraz wskutek przewrotów i zawieszenia robót wracają do siebie, do Moskwy" - tymi słowami rozpoczęto Narodowe Czytanie "Przedwiośnia" w Wysokiem Mazowieckiem.
To było jedno z najważniejszych starć wojny polsko-bolszewickiej. W środę (22.08) obchodzimy 98. rocznicę bitwy białostockiej.