Radio Białystok | Wiadomości | Rząd za wsparciem dla tych, którzy chcą wygasić produkcję trzody chlewnej
Wypłatę rekompensat za wygaszenie produkcji trzody chlewnej zakłada rozporządzenie przyjęte w środę (11.07) przez rząd.
Chodzi o gospodarstwa, które nie są w stanie spełnić wymogów bezpieczeństwa w związku z występowaniem wirusa afrykańskiego pomoru świń. Takie czasowe wsparcie trafi do tych, którzy zadeklarują wygaszenie hodowli lub nakaże im to Inspekcja Weterynaryjna.
- Stanie się to w przypadku niespełniania wymogów tak zwanej bioasekuracji - informuje podsekretarz stanu w ministerstwie rolnictwa Rafał Romanowski.
- Chodzi o rekompensatę dla tych rolników, którzy zaprzestają produkcji trzody chlewnej. Nie chcemy pozostawić ich bez żadnego wsparcia, więc będą mogli oni liczyć na takie wsparcie finansowe. Wychodzi to ok. 136 zł rocznie od każdego tucznika w gospodarstwie i taka pomoc ma być realizowana przez 36 miesięcy od momentu wydania takiej decyzji - informuje Rafał Romanowski.
Pomoc wymaga dodatkowej zgody - tzw. notyfikacji z Komisji Europejskiej. Władze resortu zapowiedziały, że jeszcze w środę wystąpią o takie pozwolenie.
Poseł PiS z naszego regionu Jacek Bogucki nie jest już wiceministrem rolnictwa. Minister Jan Ardanowski odwołał go ze stanowiska.
Decyzja w sprawie budowy zapory przeciw rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń musi być poprzedzona wyliczeniami - poinformował minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Dodał, iż osobiście nie jest zwolennikiem takiej formy walki z ASF.
Minister Krzysztof Jurgiel złożył w poniedziałek (18.06) ze względów osobistych rezygnację ze stanowiska Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi - poinformowało biuro prasowe resortu rolnictwa.
W czwartek rano rozpocznie się utylizacja świń w gospodarstwie w gminie Orla. Wykryto tam największe do tej pory ognisko występowania afrykańskiego pomoru świń w Podlaskiem.