Radio Białystok | Wiadomości | Część fizjoterapeutów ze szpitala wojewódzkiego przez 2 dni przebywała na zwolnieniach lekarskich
Nie nazywają tego protestem, ale przyznają, że miał to być sygnał dotyczący sytuacji ich grupy zawodowej. Część fizjoterapeutów ze Szpitala Wojewódzkiego w Białymstoku przez dwa dni przebywała na zwolnieniach lekarskich.
W konsekwencji na oddziale udarowym pracował tylko jeden, a na oddziale rehabilitacyjnym nie było żadnego fizjoterapeuty.
Jak mówią fizjoterapeuci, w ten sposób chcieli zwrócić uwagę na swoje niskie pensje. Dla przykładu, fizjoterapeuta z 30-letnim stażem dostaje 1820 złotych brutto pensji zasadniczej. Z dodatkami pensja na rękę nie przekracza 2 tysięcy złotych.
Fizjoterapeuci zwracają uwagę, że wszyscy musza mieć wyższe wykształcenie, a ich rolą w szpitalu jest doprowadzenie pacjenta do jak największej samodzielności, dlatego – jak mówią – chcą "godnie zarabiać".
W Szpitalu Wojewódzkim w Białymstoku pracuje około 30 fizjoterapeutów. Na zwolnieniach lekarskich było 7, natomiast część przebywała na urlopach. - To wystarczyło by na dwóch oddziałach przez dwa dni właściwie nie udzielano zabiegów fizjoterapeutycznych - przyznaje Grażyna Pawelec ze Szpitala Wojewódzkiego w Białymstoku.
Dodaje, że protest fizjoterapeutów nie był wcześniej sygnalizowany, tym bardziej, że kilka dni temu wzięli oni udział w spotkaniu z dyrekcją, na którym poinformowano ich o ustawowych podwyżkach, które w zależności od zajmowanego stanowiska w szpitalu, wyniosą od 60 do 450 złotych.
Kolejne rozmowy z fizjoterapeutami zaplanowane są na drugą połowę lipca, kiedy to zmieni się wycena świadczeń przez NFZ.
Stabilizuje się sytuacja w szpitalu psychiatrycznym w Choroszczy. Po tym jak kilka dni temu kilkadziesiąt pielęgniarek przebywało na zwolnieniach lekarskich, szpital musiał ograniczyć przyjmowanie pacjentów.
W kilkuset szpitalach w Polsce pracownicy medyczni zorganizowali Czarny Piątek. Przyszli do pracy w czarnych koszulkach. W budynkach rozwiesili plakaty ze swoimi postulatami i rozdają ulotki.
Pięć podlaskich szpitali i ośrodek rehabilitacji dostaną łącznie 25,3 mln zł z UE na inwestycje, które mają poprawić dostępność leczenia pacjentów z chorobami układu kostno-mięśniowego i układu krążenia. Dotacje przyznał zarząd województwa.