Radio Białystok | Wiadomości | Numer 997 przekieruje nas na 112
Wybierając numer 997, nie dodzwonimy się już do dyżurnego policji, tylko do Centrum Powiadamiania Ratunkowego.
Sprawniejsze działanie
Podlaskie jest ósmym województwem, w którym połączenia z policją obsługiwać będą operatorzy numeru 112. Ma to usprawnić działalność służb ratunkowych, ponieważ odciąży przede wszystkim dyżurnego policji, który nie będzie odbierał fałszywych połączeń - mówi wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
Telefony odbierane w całej Polsce
Ważną zmianą jest też to, że połączenia z numerem 112 mogą być realizowane przez centra z całej Polski. To oznacza, że w przypadku, gdy wszystkie linie w Białymstoku są zajęte, zgłoszenie może być przyjęte przez operatorów ze Śląska. Nie będzie to miało wpływu na czas reakcji odpowiednich służb, ponieważ wszyscy operatorzy pracują na tym samym systemie.
Pracownicy CPR - niezależnie od miejsca przyjęcia zgłoszenia - zbierają te same informacje dotyczące lokalizacji zdarzenia. Do pomocy mają także mapę, która pokazuje im, z jakiej okolicy wykonywane jest połączenie - zapewnia kierownik Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Białymstoku Krzysztof Hryniewicki.
40 operatorów w Białymstoku
W białostockim Centrum pracuje ponad 40 operatorów numeru 112. Każdy z nich musi znać przynajmniej jeden język obcy. W Podlaskiem to głownie angielki i rosyjski, ale jest też pracownik porozumiewający się w języku włoskim.
Przełączanie dyżurnego numeru policji pod system 112 będzie trwało do 6 lipca. Po tym terminie numer 997, jak i pozostałe numery alarmowe pozostaną nadal aktywne. Są plany, by za kilka lat podobne przełączenie dotyczyło numeru pogotowia ratunkowego.