Radio Białystok | Wiadomości | Przedstawiciele instytucji i domów kultury z województwa podlaskiego rozmawiali o digitalizacji
Sami są już na finiszu, teraz wiedzą, którą zdobyli podczas tych działań, dzielą się z innymi. W Białymstoku przedstawiciele różnych instytucji i domów kultury z województwa podlaskiego rozmawiali o digitalizacji.
- Jako przykład podajemy zbiory Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury, których mamy około trzech tysięcy i których dygitalizację już kończymy - mówi dyrektor WOAK-u Cezary Mielko.
Osoby prywatne, które chcą zdygitalizować swoje rodzinne pamiątki też mogą w Białymstoku zrobić to za darmo. - Do dyspozycji jest nasza pracownia w Centrum imienia Ludwika Zamenhofa przy ul. Warszawskiej - mówi Mariusz Bieciuk z Białostockiego Ośrodka Kultury.
Zbiory WOAK-u w wersji cyfrowej mają być dostępne na www.podlaskiezbiorycyfrowe.pl od sierpnia.
- Rozumiem, że miasta powinny się rozwijać, ale zachowajmy przynajmniej w tych mniejszych jedną drewnianą uliczkę, żeby to było pamiątką po pokoleniach, których już nie ma. To bardzo ważna część tożsamości miasta.
W nowym obiekcie Archiwum Państwowego, na obrzeżach Białegostoku, przy ul.Mickiewicza, do dyspozycji jest ok. 3 tys. metrów kwadratowych. Nowy budynek ma umożliwić przechowywanie nawet 12 km akt.
Ponad trzy tysiące archiwalnych nagrań dźwiękowych, filmów, fotografii, ale też kronik dokumentujących podlaską kulturę ludową: tradycyjne pieśni, obrzędy i zwyczaje zdigitalizuje Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury. Materiały będą dostępne w internecie.
- Chodzi o to, by rzeczywiście ocalić coś od zapomnienia, czyli ten cały dorobek WOAK-u, który został zebrany przez te 60 lat działania instytucji - mówi Cezary Mielko.