Radio Białystok | Wiadomości | Archiwum Państwowe w Białymstoku już w nowej siedzibie [zdjęcia]
W nowym obiekcie Archiwum Państwowego, na obrzeżach Białegostoku, przy ul.Mickiewicza, do dyspozycji jest ok. 3 tys. metrów kwadratowych. Nowy budynek ma umożliwić przechowywanie nawet 12 km akt.
W tej chwili w zasobach Archiwum jest około 4 km akt. Przed przewiezieniem do nowego budynku dokumenty odkażono i oczyszczono.
Pracownie, biblioteka, sale konferencyjne
Oprócz magazynów powstały też pracownie konserwacji i digitalizacji akt, biblioteka, czytelnia oraz sale: konferencyjna i wystawiennicza. Pozwoli to instytucji rozwinąć działalność naukową i edukacyjną skierowaną do mieszkańców regionu. Budynek jest wyposażony w specjalistyczny system wentylacji i system zarządzania.
- Piękny obiekt, który będzie wartością dodaną do pięknego Białegostoku - powiedziała podczas otwarcia Archiwum wiceminister kultury Magdalena Gawin. Jej zdaniem Archiwa Państwowe są dzisiaj nie tylko instytucją, która przechowuje dziedzictwo społeczności lokalnej, o znaczeniu narodowym lub ponadnarodowym, ale - jak podkreśliła - to ważne instytucje kultury w miastach, zwłaszcza tych mniejszych.
"Archiwum powstawało dwa razy"
Pięknego i ultranowoczesnego budynku gratulował także naczelny dyrektor Archiwów Państwowych Wojciech Woźniak. Mówił podczas uroczystości, że Archiwum Państwowe w Białymstoku powstawało dwa razy - w 1920 roku, kiedy nie udało się dokończyć organizacji instytucji, i w 1953 roku, kiedy Archiwum zaczęło faktycznie funkcjonować.
Dodał, że dopiero w latach 60. udało się znaleźć odpowiednią lokalizację, w której archiwum mieściło się dotychczas. Ale - jak mówił - od lat 90. ubiegłego wieku miejsce to zaczęło się "kurczyć" i stąd była potrzeba budowy nowego obiektu. Woźniak dodał, że dzięki władzom lokalnym i ministerialnym udało się pozyskać lokalizację, zabezpieczyć na to środki i wybudować nową siedzibę.
Problemy lokalowe od lat 90.
Siedzibę Archiwum Państwowego w Białymstoku otwarto w jubileusz 65-lecia instytucji. Dyrektor białostockiego archiwum Marek Kietliński podkreślał, że losy instytucji były trudne, od lat 90. borykała się ona z problemami lokalowymi, a akta, których obecnie jest ponad 4 km akt, były przechowywane w bardzo różnych miejscach. Kietliński mówił wcześniej, że te warunki były nie tylko niewystarczające do przechowywania akt, których wciąż przybywa, ale chodziło też o komfort pracy archiwistów i użytkowników archiwum. Dodał, że obecna wielkość magazynów pozwoli gromadzić dokumenty przez kilkadziesiąt lat.
Najstarsze dokumenty z XVI w.
Najstarsze dokumenty z zasobów Archiwum Państwowego w Białymstoku pochodzą z XVI w. Instytucja przechowuje m.in. akta administracji pruskiej z lat 1795-1807, urzędów z terenu byłych guberni łomżyńskiej i suwalskiej z lat 1867-1917 oraz akta Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Białymstoku. Gromadzi również dokumentację powstającą współcześnie w instytucjach państwowych i samorządowych.