Radio Białystok | Wiadomości | Jurgiel: poseł Żalek pracuje nad programem i kampanią
Podlaski poseł Porozumienia Jacek Żalek jest kandydatem Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Białegostoku; nie ma żadnych planów zmiany tej kandydatury - zapewnił w poniedziałek (25.06) szef podlaskich struktur PiS Krzysztof Jurgiel.
Poseł Jacek Żalek pracuje nad programem i kampanią
- Pan poseł Żalek pracuje nad programem i kampanią - mówił Jurgiel na konferencji prasowej w Białymstoku.
Jacek Żalek jest jedną z sześciu osób, które dotąd zadeklarowały start w wyborach na prezydenta Białegostoku. Pozostałe, to urzędujący od trzech kadencji Tadeusz Truskolaski (popierany przez Koalicję Obywatelską, czyli porozumienie wyborcze PO i Nowoczesnej), były senator PO i były zastępca prezydenta Białegostoku Tadeusz Arłukowicz (Kukiz'15), kandydat SLD - obecnie radny miejski Wojciech Koronkiewicz, Marcin Sawicki z komitetu "Kocham Białystok" i Katarzyna Sztop-Rutkowska, liderka ruchu "Inicjatywa dla Białegostoku".
Krzysztof Jurgiel poinformował, że Prawo i Sprawiedliwość w regionie ma gotowe listy kandydatów w wyborach do sejmiku, ale szczegółów nie podał. We wtorek (26.06) zatwierdzeniem nazwisk ma zająć się komitet polityczny PiS; po tej decyzji zostaną zaprezentowani liderzy tych list. Mają być na nich prawie wszyscy obecni radni; jedna osoba zamierza startować w wyborach bezpośrednich wójtów i burmistrzów.
Sejmik województwa podlaskiego
W sejmiku województwa podlaskiego PiS ma najwięcej, bo 12 mandatów, ale większość stanowi koalicja PSL (9 radnych) i PO (8 radnych). Ostatni mandat ma radny lewicy. Krzysztof Jurgiel mówił też, że listy w wyborach do Rady Miasta Białystok (tu PiS ma samodzielną większość) będą oparte o obecnych radnych. Mówił, że - w celu wzmocnienia tych list - prowadzone są rozmowy ze "środowiskami katolickimi" i Solidarnością.
Szef podlaskiego PiS poinformował, że regionalne struktury partii wskazały urzędującego obecnie prezydenta Łomży Mariusz Chrzanowskiego, na kandydata w jesiennych wyborach na prezydenta tego miasta. Zastrzegł, że kandydatura nie jest jeszcze zatwierdzona.
Krzysztof Jurgiel, do niedawna minister rolnictwa, nie odpowiedział wprost na pytanie, czy wystartuje w przyszłorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jestem podporządkowany decyzjom partii, one wynikają z sytuacji politycznej, z popularności danych kandydatów (...). Są prowadzone badania, tak jak było jeśli chodzi o prezydentów największych miast, one są jednym z czynników powodujących wybór ewentualnie kandydata - powiedział zaznaczając, że takie listy będą układane po wyborach samorządowych.