Radio Białystok | Wiadomości | Portret pamięciowy - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

Portret pamięciowy - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

autor: Andrzej Ryczkowski, Kamil Kalicki

15.06.2018, 15:05, akt. 15:22

Nawet kilkaset portretów pamięciowych rocznie powstaje w Laboratorium Kryminalistycznym podlaskiej policji. Szkicownik i ołówek zastąpiły komputery.

Fotolia.com
Fotolia.com


0:00
0:00
Komendę Miejską Policji w Białymstoku odwiedzili Kamil Kalicki i Andrzej Ryczkowski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Policyjna Pracownia Badań Antroposkopijnych

W specjalnych programach graficznych świadek przegląda fragmenty twarzy i wybiera te, które jego zdaniem najbardziej pasują do cech poszukiwanej osoby. Jak mówi aspirant Ewa Zemło z policyjnej Pracowni Badań Antroposkopijnych to bardzo trudna, ale satysfakcjonująca praca.

Ma się tu często do czynienia z osobami rozchwianymi emocjonalnie po wydarzeniach mocno odbijających się na ich psychice, więc trzeba mieć sporo empatii, umieć z nimi rozmawiać. Jest to jednak bardzo wdzięczna praca, tym bardziej, jak coś wychodzi i na podstawie portretu można kogoś wytypować

 - mówi Ewa Zemło.

Jak dodaje Ewa Zemło portret pamięciowy powinien być przygotowany tak szybko, jak to tylko możliwe, bo pamięć szybko się zaciera, jednak nawet z małych skrawków wspomnień można przygotować dość wierny wizerunek poszukiwanej osoby:

Przychodzą osoby, które - według nich - nie są w stanie nikogo opisać, ale po rozmowie, po wstępnej analizie, po wybraniu elementów udaje się czasami z takimi osobami zrobić całkiem niezły portret

 - dodaje Ewa Zemło.

Aktualnie w Polsce pracuje około 20 policyjnych portrecistów. Poza pracą ze świadkami zajmują się także przygotowywaniem progresji wiekowych, czyli zmian twarzy w zależności od wieku. Sporządzają także rysunki i grafiki skradzionych lub zaginionych przedmiotów.

Spot o aspirant Ewie Zemło można obejrzeć na stronie podlaskiej policji.

#Eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

W kolejnym #Eksperymencie Andrzej Ryczkowski przygotowywał portret pamięciowy Kamila Kalickiego. Na początku miał określić wiek, wzrost i wagę "poszukiwanego", później z banku wybierał kolejne fragmenty twarzy i dopasowywał do "układanki" w programie graficznym razem z policyjną portrecistką.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Jak zabezpieczyć telefon przed kradzieżą? - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

1.06.2018, 15:15

Z roku na rok spada liczba przestępstw związanych z telefonami komórkowymi - wynika z danych policji. W ciągu ostatnich dziesięciu lat liczba kradzieży smartfonów spadła w Polsce o połowę.


Jak przechowywać produkty spożywcze bez lodówki? - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

25.05.2018, 14:57

Jak radzić sobie z transportem produktów, które od momentu wytworzenia do chwili użycia powinny być zimne, a na termometrach letnie temperatury?


"Alkoeksperyment" - czyli spojrzenie trzeźwym okiem na promile [zdjęcia]

18.05.2018, 15:17

Codzienne doniesienia podlaskich policjantów o pijanych kierowcach skłoniły naszych eksperymentatorów do przeprowadzenia eksperymentu z alko...goglami.


Czy jeden wysokokaloryczny posiłek wystarczy na cały dzień? - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

11.05.2018, 13:10

Ponad połowa Polaków uważa, że dieta jest jednym z najważniejszych działań, które możemy podjąć, żeby poprawić stan zdrowia. Mimo to ciągle jemy za mało ryb, ryżu, kasz oraz owoców i warzyw - wynika z danych CBOS-u.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok