Radio Białystok | Wiadomości | Portret pamięciowy - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok
Nawet kilkaset portretów pamięciowych rocznie powstaje w Laboratorium Kryminalistycznym podlaskiej policji. Szkicownik i ołówek zastąpiły komputery.
Policyjna Pracownia Badań Antroposkopijnych
W specjalnych programach graficznych świadek przegląda fragmenty twarzy i wybiera te, które jego zdaniem najbardziej pasują do cech poszukiwanej osoby. Jak mówi aspirant Ewa Zemło z policyjnej Pracowni Badań Antroposkopijnych to bardzo trudna, ale satysfakcjonująca praca.
Ma się tu często do czynienia z osobami rozchwianymi emocjonalnie po wydarzeniach mocno odbijających się na ich psychice, więc trzeba mieć sporo empatii, umieć z nimi rozmawiać. Jest to jednak bardzo wdzięczna praca, tym bardziej, jak coś wychodzi i na podstawie portretu można kogoś wytypować
- mówi Ewa Zemło.
Jak dodaje Ewa Zemło portret pamięciowy powinien być przygotowany tak szybko, jak to tylko możliwe, bo pamięć szybko się zaciera, jednak nawet z małych skrawków wspomnień można przygotować dość wierny wizerunek poszukiwanej osoby:
Przychodzą osoby, które - według nich - nie są w stanie nikogo opisać, ale po rozmowie, po wstępnej analizie, po wybraniu elementów udaje się czasami z takimi osobami zrobić całkiem niezły portret
- dodaje Ewa Zemło.
Aktualnie w Polsce pracuje około 20 policyjnych portrecistów. Poza pracą ze świadkami zajmują się także przygotowywaniem progresji wiekowych, czyli zmian twarzy w zależności od wieku. Sporządzają także rysunki i grafiki skradzionych lub zaginionych przedmiotów.
Spot o aspirant Ewie Zemło można obejrzeć na stronie podlaskiej policji.
#Eksperyment dziennikarzy Radia Białystok
W kolejnym #Eksperymencie Andrzej Ryczkowski przygotowywał portret pamięciowy Kamila Kalickiego. Na początku miał określić wiek, wzrost i wagę "poszukiwanego", później z banku wybierał kolejne fragmenty twarzy i dopasowywał do "układanki" w programie graficznym razem z policyjną portrecistką.