Radio Białystok | Wiadomości | Obelisk upamiętni rtm. Witolda Pileckiego w Łomży
Dzięki społecznikom i przedsiębiorcom w Łomży powstaje obelisk upamiętniający rotmistrza Witolda Pileckiego.
Będzie to ponad dwumetrowy szary prostopadłościan na podstawie z szarego granitu.
- Powstanie obelisku było możliwe dzięki powszechnej przychylności - zaznaczają inicjatorzy budowy pomnika. Zarówno projekt, jak i sam obelisk powstały w czynie społecznym. Jeden z łomżyńskich przedsiębiorców za darmo udostępnił fragment swojej działki przy ul. Rotmistrza Witolda Pileckiego.
Swoją obecność na uroczystym odsłonięciu, które odbędzie się 3 czerwca, zapowiedział syn rotmistrza Andrzej Pilecki. W piątek (25.05) wmurowano w podstawę obelisku akt erekcyjny - tego dnia przypada 70. rocznica stracenia Witolda Pileckiego przez komunistyczne władze.
- To będzie ważne miejsce w Łomży i dla jej mieszkańców - twierdzi biorący udział we wmurowaniu aktu erekcyjnego biskup Tadeusz Bronakowski.
W skromnej uroczystości wzięli udział księża, przedstawiciele firm zaangażowanych w to przedsięwzięcie i pomysłodawcy, czyli członkowie Bractwa Krzyża Świętego.
Młodzież Wszechpolska chce organizować patrole, aby na ulicy im. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" w Białymstoku nie pojawiły się ponownie napisy dotyczące patrona ulicy.
Początkowo nie było chętnych, by zając się sprawą, ale ostatecznie po kilku tygodniach od wydarzeń rozpoczęto prokuratorskie postępowanie dotyczące Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce.
Pion śledczy IPN skierował do strony rosyjskiej wniosek o pomoc prawną w śledztwie dotyczącym obławy augustowskiej - dowiedziała się PAP. Instytut chce w ten sposób uzyskać informacje m.in. o miejscu, w którym dokonano egzekucji osób zatrzymanych w lipcu 1945 roku.
Czwartkowe (1.03) uroczystości odsłonięcia pomnika Danuty Siedzikówny "Inki" w Białymstoku zostały źle zorganizowane - uważają działacze PiS i niektóre organizacje społeczne. Mówią nawet o konieczności powtórzenia tej uroczystości. Magistrat odpiera te zarzuty.
Pilecki zamiast Podedwornego, Radziwonik zamiast Gorkiego - wojewoda podlaski zmienił nazwy kolejnych pięciu ulic w regionie.