Radio Białystok | Wiadomości | Ponad 300 pielęgniarek onkologicznych przyjechało do Białegostoku
Wymiana doświadczeń, poznanie najnowszych osiągnięć w medycynie, ale też integracja środowiska. Temu ma służyć Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Szkoleniowa pielęgniarek onkologicznych.
Do Białegostoku przyjechało ponad trzysta osób z całego kraju. Spotkanie, które potrwa do piątku (25.05), przebiega pod hasłem "OPIEKA PIELĘGNIARSKA W NOWYCH TERAPIACH ONKOLOGICZNYCH".
Onkologia to dziedzina medycyny, w której w ostatnich latach zaszło najwięcej zmian. Pielęgniarki onkologiczne nieustannie się kształcą i są swojego rodzaju elitą w tym zawodzie - mówi prezes Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Onkologicznych Barbara Jobda z Centrum Onkologii w Warszawie.
Brakuje pielęgniarek onkologicznych
Barbara Jobda dodaje, że największą bolączką pielęgniarek onkologicznych jest ich zbyt mała liczba. Za kilka lat może ich w ogóle zabraknąć. By to zmienić - w jej ocenie - należałoby podnieść wynagrodzenia, zakazać pracy w kilku miejscach i wprowadzić zawód pomocniczy - asystenta pielęgniarki.
Problemów kadrowych na szczęście nie ma w Białostockim Centrum Onkologicznym, gdzie pracuje ponad 200 pielęgniarek - mówi naczelna pielęgniarka tej placówki Małgorzata Wróblewska.
Najnowsze osiągnięcia w medycynie
Podczas konferencji białostocki szpital pochwali się m.in. metodami wspomagającymi leczenie pacjentów. Chodzi m.in. o stosowanie czepków zapobiegających wypadaniu włosów po chemioterapii.
Do Białegostoku przyjechały pielęgniarki przede wszystkim z 12 centrów onkologicznych, ale też z innych szpitali w kraju.
Wykrycie raka jajnika w początkowym stadium jest bardzo trudne, dlatego tak ważne są regularne badania i nielekceważenie wczesnych objawów - przypominają lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku w Światowy Dzień Świadomości Raka Jajnika.
Są uchybienia, ale większych zastrzeżeń do pracy dyrektor Białostockiego Centrum Onkologii nie ma. Tak wyniki kontroli ocenia Bogdan Dyjuk z Zarządu Województwa Podlaskiego.
Pacjenci w najcięższych stanach zagrożenia życia z Białostockiego Centrum Onkologii, ale też z innych szpitali w mieście, znajdą pomoc na oddziale anestezjologii i intensywnej terapii, który we wtorek (17.04) oficjalnie otwarto w BCO.
Minimum 34 psychologów w Podlaskiem może skorzystać ze studiów podyplomowych lub specjalistycznej terapii, by podnieść swoje umiejętności w pracy z pacjentami chorymi na raka.