Radio Białystok | Wiadomości | Oddział Intensywnej Terapii w BCO ma kontrakt z NFZ-em
Pacjenci w najcięższych stanach zagrożenia życia z Białostockiego Centrum Onkologii, ale też z innych szpitali w mieście, znajdą pomoc na oddziale anestezjologii i intensywnej terapii, który we wtorek (17.04) oficjalnie otwarto w BCO.
Kontrakt pozwoli na rozwój szpitala
Oddział powstał jesienią 2015 r., ale dopiero od 1 kwietnia 2018 r. jego usługi: hospitalizacja w anestezjologii i intensywnej terapii, hospitalizacja w ginekologii onkologicznej i w ramach tzw. pakietu onkologicznego są zakontraktowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Pacjenci byli przyjmowani, oddział działał "w okrojonym zakresie", ale - jak mówiła dyrektor BCO Magdalena Borkowska - nie był rozliczany ich pobyt. Wyjaśniła, że teraz kontrakt oznacza "dodatkowe środki finansowe".
- I w tym momencie możemy rozwijać nasz szpital - dodała Magdalena Borkowska.
Trafiają tam chorzy, np. z ostrą niewydolnością oddechową, oddechowo-krążeniową, wielonarządową (wymagający dializy nerek), po udarach mózgu.
Podlaski NFZ podkreśla, że nie było wcześniej wniosku z BCO o taki kontrakt.
Gdy został złożony, odbył się konkurs na te świadczenia i zawarto umowę. Dyrekcja BCO precyzuje, że świadczenia zakontraktowano po dokupieniu na oddział sprzętu medycznego za około 500 tys. zł. Zakontraktowano cztery łóżka, choć na oddziale jest ich pięć. Umowa obowiązuje do końca czerwca 2021 r.
Oddział intensywnej terapii jest oddziałem niezbędnym, szczególnie w tak dużym, specjalistycznym szpitalu, dlatego cieszę się, że oddział wojewódzki NFZ będzie mógł wreszcie te świadczenia finansować, co na pewno poprawi sytuację finansową szpitala, jak również urealni te niezbędne nakłady dla tych szczególnie chorych pacjentów
- powiedział pełniący obowiązki prezesa NFZ Andrzej Jacyna.
Szybka pomoc w leczeniu powikłań
Koordynator oddziału Grzegorz Płoński powiedział, że oddział "uzupełnia całokształt" szpitala,
Jest tak dobrze wyposażony, że możemy praktycznie leczyć wszystkie powikłania, jakie zdarzą się. Oby ich było jak najmniej
- podkreślił Grzegorz Płoński.
BCO podlega samorządowi województwa podlaskiego. Marszałek województwa Jerzy Leszczyński przypomniał, że oddział powstał w ramach dużej rozbudowy BCO za pieniądze z UE z lat 2007 i 2013 i z budżetu województwa.
Jest nowoczesny blok operacyjny, przychodnia, natomiast brakowało jeszcze oddziału anestezjologii. Finansowanie jest bardzo ważne, bo nic z naszych inwestycji, jeżeli byśmy nie mieli środków do prowadzenia świadczeń
- mówił Jerzy Leszczyński.
Prezes Andrzej Jacyna mówił, że na takim oddziale, jak otwierany we wtorek (17.04), są warunki do pomocy pacjentom w pierwszych dniach po operacji, gdy zdarzają się powikłania.
Cieszę się, że to jest możliwe również w tym szpitalu. Intensywna terapia jest dziedziną, która rozwija się w ostatnich latach
- mówił prezes NFZ.
Andrzej Jacyna dodał, że zakontraktowane łóżka poprawią także sytuację miasta, bo inne szpitale mogą tu prosić o pomoc.
Dyrektor podlaskiego NFZ Maciej Olesiński podkreślał, że dla podlaskiego oddziału NFZ, pacjenci onkologiczni BCO są traktowani "priorytetowo tak jak do tej pory".