Radio Białystok | Wiadomości | Ginekolodzy zachęcają kobiety do badań, by wykluczyć raka jajnika

Ginekolodzy zachęcają kobiety do badań, by wykluczyć raka jajnika

8.05.2018, 14:43, akt. 18:17

Wykrycie raka jajnika w początkowym stadium jest bardzo trudne, dlatego tak ważne są regularne badania i nielekceważenie wczesnych objawów - przypominają lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku w Światowy Dzień Świadomości Raka Jajnika.

fot. Renata Reda
fot. Renata Reda

Rak jajnika jest chorobą całego ciała

Światowy Dzień Świadomości Raka Jajnika obchodzony jest 8 maja. W czwartek (10.05) w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym będzie można zrobić kontrolne badania.

- To dzień jedności lekarzy i pacjentek - mówił we wtorek (8.05) na konferencji prasowej koordynator Pododdziału Ginekologii Onkologicznej i Chemioterapii w USK oraz konsultant wojewódzki ds. ginekologii onkologicznej dr hab. Paweł Knapp. 

Rak jajnika jest chorobą całego ciała, duszy i ciała, chorobą psychiki i chorobą fizyczną, dlatego tak ważne jest, żebyśmy traktowali tę chorobę kompleksowo 

- powiedział Paweł Knapp.

3,5 tys. chorych rocznie w Polsce

Rocznie w Podlaskiem - jak mówił Paweł Knapp - odnotowuje się około 200 przypadków różnych stopni raka jajnika, a w całym kraju około 3,5 tys. W jego ocenie, zarówno w regionie, jak i w całym kraju to bardzo dużo. Jak podkreślił, rak jajnika jest "chorobą podstępną", która rozwija się bez widocznych objawów, a pojawiają się one dopiero, gdy jest już w bardzo zaawansowanym stadium. Dodał, że wczesne postacie raka jajnika wykrywane są wyłącznie przez przypadek, m.in. podczas przeprowadzania innych operacji.

Paweł Knapp mówił, że kobiety bardzo często lekceważą wczesne objawy choroby, które - jego zdaniem - powinny być zauważone. Powiedział, że trudnością jest to, iż są to objawy "bardzo niecharakterystyczne". 

Odbijanie, objawy gastryczne, bóle w dole brzucha często wydają się, że są objawami zupełnie niespecyficznymi i niezwiązanymi z narządem rodnym, a jednak tak jest 

- mówił lekarz Paweł Knapp.

Powiedział, że choroba może dotknąć kobiety w każdym wieku, dlatego ważne jest zwracanie uwagi na "błahe objawy", bo - jak podkreślił - one często mogą uratować życie.

Bezpłatne badania kontrolne

Paweł Knapp mówił, że często pamiętamy o przeglądzie samochodu, umyciu okien, ale nie zawsze o tym by - jak podkreślił - zrobić badanie ginekologiczne, cytologię czy USG. Stąd pomysł na czwartkową akcję, kiedy w USK bezpłatnie będą wykonywane badania kontrolne. Szpital przygotował też ulotkę, z której można się dowiedzieć, na jakie objawy powinno się zwracać uwagę. To m.in. nabrzmiały brzuch, problemy z układem trawiennym, bóle w biodrach, bóle pleców, przemęczenie.

Leczenie raka to przede wszystkim operacja

- Najważniejsza w leczeniu raka jajnika jest operacja - mówił Paweł Knapp. Powiedział, że pierwszy zabieg operacyjny musi być "zabiegiem radykalnym". Ale - jak dodał - jest niezbędny, by ratować życie kobiety. Taka operacja trwa kilka godzin. Lekarz mówił, że to "trudna i zaawansowana chirurgia". 

Tym elementem, który będzie się przekładał na czas wolny od wznowień choroby, a także czas całkowitego przeżycia, będzie przede wszystkim chirurgia 

- dodał Paweł Knapp.

Na konferencji obecna była pacjentka, u której kilka lat temu wykryto raka jajnika. Barbara Idźkowska mówiła, że choroba rozwijała się bardzo szybko, pół roku od badań, w których nie wykryto żadnych zmian, zdiagnozowano raka, od razu trafiła do szpitala i przeszła operację.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny to najbardziej specjalistyczny szpital w regionie. Pododdział ginekologii onkologicznej wydzielono z Kliniki Ginekologii od lutego. Jest tu 12 łóżek. Paweł Knapp poinformował, że średnio rocznie wykonuje się ponad 100 radykalnych operacji raka jajnika.

źródło: PAP

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Krótsze kolejki na USG w Białostockim Centrum Onkologii dzięki ministerialnej dotacji

7.03.2018, 12:04

W Białostockim Centrum Onkologii (BCO) kolejki do badań USG piersi skróciły się z dwóch miesięcy do dwóch tygodni. Było to możliwe dzięki nowemu sprzętowi do diagnostyki nowotworów. 3,5 mln zł na ten cel przeznaczyło ministerstwo zdrowia.


W szpitalu uniwersyteckim powstał pododdział ginekologii onkologicznej

7.02.2018, 12:42

Lepsze leczenie pacjentek z rakiem jajnika czy szyjki macicy - z wykorzystaniem nowoczesnych metod oraz programów lekowych - będzie możliwe dzięki pododdziałowi ginekologii onkologicznej, który powstał w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku.


Za mało kobiet w Podlaskiem robi badania profilaktyczne pod kątem raka piersi – alarmują lekarze

16.10.2017, 08:13

Mniej niż 40 procent kobiet przebadało się profilaktycznie w kierunku raka piersi w 2016 roku w naszym regionie. To plasuje województwo podlaskie na 11 miejscu w kraju. Dla porównania wskaźnik w Lubuskiem to ponad 51 procent.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok