Radio Białystok | Wiadomości | Zbiory Galerii Sleńdzińskich w Białymstoku powiększą się o nowe dzieła sztuki
25 obrazów kupi Galeria imienia Sleńdzińskich w Białymstoku. Jest to możliwe dzięki pieniądzom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i z budżetu miasta.
Dzieła autorstwa prof. Ludomira Sleńdzińskiego
To dzieła sztuki autorstwa profesora Ludomira Sleńdzińskiego.
Są to obrazy wykonane techniką olejną, a rysunki ołówkiem lub sangwiną z różnego okresu: od 1910 roku do późnych lat 60, niektóre z nich są częścią cykli, które mamy już w swojej kolekcji
- mówi Izabela Suchocka.
To m.in. cykl "Pejzaże podróżne", który - jak dodaje Izabela Suchocka - "mają wartość bezcenną ze względów naukowych i badawczych dlatego, że uzupełniają wiedzę o tym, czego artysta szukał w czasie swoich podróży, jak patrzył na otoczenie, jak go przetwarzał przez swoją wrażliwość artystyczną".
Obrazy mogą kosztować ok. 300 tys. zł
Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku teraz ma te prace w depozycie, ale właściciele kolekcji złożyli propozycję sprzedaży za około 300 tysięcy złotych. Tyle - jak mówią specjaliści - kosztować mogłaby jedna praca profesora Ludomira Sleńdzińskiego, gdyby trafiły one na aukcję.
Formalności obie strony chcą dopełnić jeszcze w tym roku.
Wydarzenia związane z upamiętnieniem 100-lecia odzyskania Niepodległości, gra miejska związana z historią białostockich Żydów, prezentacja portretów Jana i Izabeli Branickich, wystawy, warsztaty i happeningi artystyczne - to niektóre propozycje na Noc Muzeów w Białymstoku.
"Białystok pamięta" - pod taki hasłem w stolicy województwa podlaskiego odbywać się będą, przypadające w 2018 roku, obchody 75. rocznicy likwidacji getta i wybuchu w nim powstania oraz towarzyszące tym obchodom wydarzenia.
Niezwykle cenny dokument trafił do Galerii Sleńdzińskich w Białymstoku. To pamiętnik z czasów II wojny światowej spisany przez białostockiego Żyda Dawida Szpiro.