Radio Białystok | Wiadomości | Za mało kobiet w Podlaskiem robi badania profilaktyczne pod kątem raka piersi – alarmują lekarze
Mniej niż 40 procent kobiet przebadało się profilaktycznie w kierunku raka piersi w 2016 roku w naszym regionie. To plasuje województwo podlaskie na 11 miejscu w kraju. Dla porównania wskaźnik w Lubuskiem to ponad 51 procent.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
"Październik to miesiąc walki z tą chorobą, dlatego przypominamy o badaniach" - mówi dr Mirosława Demska z Białostockiego Centrum Onkologii.
Największe ryzyko zachorowania na raka piersi jest wśród pań w wieku od 50 do 69 lat – dlatego powinny one robić mammografię co dwa lata. Badanie jest bezpłatne i bez skierowania.
W Białymstoku mammografię można bezpłatnie zrobić w: Centrum Onkologii, w przychodni Wirtus Plus i w Eskulapie, w Łomży i w Suwałkach w szpitalach wojewódzkich, a w Zambrowie w przychodni Wirtus Plus.
"Ważnym krokiem w profilaktyce jest też samobadanie piersi" - mówi Adam Strużyńki z Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny.
Po naszym regionie jeździ też mammobus. Np. we wtorek (17.10) będzie w Łomży. Szczegółowy harmonogram jest na stronie podlaskiego NFZ.
Blisko 250 osób wzięło udział w sobotę (14.10) w Marszu Nadziei "Rak to nie wyrok", po raz jedenasty zorganizowanym w Białymstoku. O profilaktyce raka należy mówić zawsze, bo wcześnie wykryty nowotwór to większa szansa na skuteczne leczenie - podkreślają organizatorzy.
Panie mogą bezpłatnie zrobić mammografię, wcześniej trzeba się jednak zapisać. Wkrótce specjalny autobus, w którym wykonuje się badania piersi, stanie w Wasilkowie i Czarnej Białostockiej.
Specjaliści przypominają o badaniach mammograficznych.
Z okazji Dnia Kobiet lekarze z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia zachęcają panie do zadbania o własne zdrowie.
Wszystko po to, by przypominać, że wczesne wykrycie choroby, może uratować życie.