Radio Białystok | Wiadomości | Przy Muzeum Pamięci Sybiru może stanąć pomnik Bohaterskich Matek Sybiraczek
Przy powstającym w Białymstoku Muzeum Pamięci Sybiru może stanąć w przyszłości pomnik upamiętniający "Bohaterskie Matki Sybiraczki" - zdecydowali w poniedziałek (26.03) radni, jednogłośnie popierając - zgłoszoną w 2017 roku - propozycję miejscowego oddziału Związku Sybiraków.
Intencja wnioskodawców
W intencji wnioskodawców, pomnik ma być dowodem "hołdu, uznania i wdzięczności za bohaterstwo, heroizm i poświęcenie "Matek Sybiraczek", które na zesłaniu w nieludzkich warunkach, broniły życia własnych dzieci, zachowując przy tym bezgraniczną wiarę w Boga i godność Polaka – patrioty".
- Pomnik będzie również utrwalać pamięć o tragicznych deportacjach Polaków na Syberię i do Kazachstanu w latach 1940-1956, albowiem wśród osób zmarłych w wyniku deportacji, co trzecia ofiara "Golgoty Wschodu" to Polska Matka Sybiraczka - zapisano w uzasadnieniu uchwały przyjętej przez Radę Miasta Białystok.
W tegorocznym budżecie samorządu są pieniądze na przeprowadzenie konkursu na koncepcję pomnika; aby został zbudowany, potrzeba będzie ok. 200 tys. zł w budżecie na 2019 rok. Niewykluczone, iż projekt mógłby zostać sfinansowany w ramach budżetu obywatelskiego.
Muzeum Pamięci Sybiru przy ul. Węglowej
Muzeum Pamięci Sybiru przy ul. Węglowej, przy którym miałby stanąć pomnik, to ogólnopolska placówka, która ma m.in. zajmować się tematyką deportacji Polaków na Wschód. Obecnie jest w budowie, trwa przetarg na stan surowy jej gmachu; zgłosiło się do niego siedem firm i konsorcjów. Na razie placówka ma siedzibę tymczasową w centrum Białegostoku, w której prowadzi już działalność edukacyjną i wystawienniczą, trwają też prace nad tworzeniem kolekcji do przyszłych ekspozycji.
Władze Białegostoku liczą, że Muzeum Pamięci Sybiru uda się zbudować i wyposażyć w latach 2018-19. Na potrzeby ekspozycji będzie przebudowany magazyn o powierzchni ok. 3,1 tys. m kw., a nowa wybudowana część, o powierzchni ok. 2,4 tys. m kw., będzie służyć za zaplecze techniczno-administracyjne muzeum.
W mieście jest już miejsce upamiętniające ofiary wywózek na Wschód - to pomnik Grób Nieznanego Sybiraka. Znany jest w kraju i za granicą, obchody przy tym postumencie są częścią dorocznych Międzynarodowych Marszów Pamięci Zesłańców Sybiru. Marsz, to uroczystość religijno-patriotyczna, która ma przypominać historię wywózek na Wschód i upamiętniać tych, którzy z zesłania nie wrócili.