Radio Białystok | Wiadomości | Obchody 78. rocznicy pierwszej masowej wywózki na Sybir
Deportacja objęła głównie całe rodziny leśników i osadników wojskowych, a także urzędników państwowych.
10 lutego obchodzimy 78. rocznicę pierwszej masowej wywózki na Sybir. W 1940 roku służby NKWD na wschodnich terenach okupowanej przez Sowietów Rzeczpospolitej przeprowadziły masowe wysiedlenia.
Szacuje się, że na Syberię wywieziono wówczas co najmniej 140 tysięcy obywateli II Rzeczypospolitej.
O tych wydarzeniach przypomina m.in. Muzeum Pamięci Sybiru. Zorganizowało 3-dniowe obchody w Białymstoku i Białowieży.
Obchody w Białymstoku
O 16:00 w czwartek (8.02) w Archidiecezjalnym Centrum Konferencyjno-Wystawienniczym przy ul. Kościelnej w Białymstoku rozpoczęła się uroczystość upamiętniająca wywózki na Sybir. Po części oficjalnej wystąpił Chór Leśników Puszczy Białowieskiej. Będzie można było również zobaczyć film "Dzieci tułacze" i spotkać się z reżyserem Józefem Gębskim.
Wręczono także nagrody w konkursie literackim "Historia jednej fotografii". Konkurs po raz pierwszy zorganizowało Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. Zainteresowanie było duże - z Polski, Litwy i Białorusi wpłynęło 50 prac.
Główne trzy równorzędne nagrody otrzymali: Dariusz Lewicki z Wilna za pracę zatytułowaną "Wiele w niewielu słowach: los rodziny Lewickich", Zdzisław Maciejewski z Pieszyc w województwie dolnośląskim za "Zwycięską Brygadę" oraz Marta Zaniewska z Grodna za pracę pod tytułem "Wiara – w sercu moim" o księdzu zesłanym do łagrów z sowieckiej Białorusi po II wojnie światowej.
W konkursie przyznano też 10 wyróżnień. Wszystkie nagrodzone prace można przeczytać w przygotowywanej przez Muzeum Pamięci Sybiru publikacji.
W piątek (9.02) o 10:00 prezydent Białegostoku złożył kwiaty pod Pomnikiem-Grobem Nieznanego Sybiraka przy ul. Piastowskiej. Również tego dnia na Rynku Kościuszki organizatorzy obchodów przypomnieli sylwetki deportowanych osób.
Sylwetki ludzkie są w trzech miejscach w przestrzeni miejskiej: przy ratuszu, Galerii Sleńdzińskich i przy cerkwi św. Mikołaja.
W Białowieży m.in. gra terenowa o losach osób deportowanych
W Instytucie Badawczym Leśnictwa w Białowieży młodzież z białostockich szkół średnich wzięła udział w grze terenowej. Uczestnicy musieli m.in. wcielić się w rolę leśników - dzięki temu mogli poznać ich tragiczne losy.