Radio Białystok | Wiadomości | Wystawa "Plusy i minusy - o elektrowni białostockiej" w Galerii Arsenał
Celem prezentacji, na którą składają się zarówno wątki historyczne, jak i współczesne, jest zbadanie znaczenia budynku starej elektrowni w kontekście rozwoju miasta.
Pierwsza, historyczna część wystawy skupia się w dużej mierze na okresie międzywojennym, tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.
Na tę część prezentacji składają się m.in. materiały archiwalne: artykuły prasowe, mapy i zdjęcia, a także jedna z pierwszych powojennych kronik filmowych z 1946 r., ukazująca stan zniszczeń wojennych i odbudowę białostockiej elektrowni.
Druga część wystawy poświęcona jest relacjom sztuki współczesnej z budynkiem starej elektrowni. Większość eksponowanych tu prac to instalacje site-specific, których tematem jest przede wszystkim pierwotne przeznaczenie budynku.
Wystawa obejmuje także rysunki świetlne Wojciecha Zamecznika, stanowiące przykład abstrakcji w fotografii. Ważnym elementem ekspozycji są prace artystów pochodzących z Białegostoku – Kuby Dąbrowskiego, Karola Radziszewskiego, Mirosława Filonika i Kobasa Laksy, dla których budynek elektrowni jest częścią pejzażu dzieciństwa.
Ten ostatni nakręcił teledysk zatytułowany "Matka Konkretna", łączący wątki rodzinne z muzyką eksperymentalną wykorzystującą dźwięki urządzeń elektrycznych.
Problemowi kontroli i cenzury we współczesnym cyfrowym świecie poświęcona jest najnowsza wystawa w Galerii Arsenał w Białymstoku.
Prace polskich i zagranicznych artystów zostały zakupione i podarowane w tym roku do kolekcji sztuki współczesnej Galerii Arsenał i Podlaskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. To prace m.in. Piotra Uklańskiego, Mirosława Bałki oraz Katarzyny Krakowiak.
Obrazy i rysunki wykonane przez osoby odbywające kary wieloletniego więzienia, a nawet dożywocia, można oglądać od piątku w Galerii Arsenał w Białymstoku. Prace zostały wykonane na zajęciach, które mają pomóc osadzonym w resocjalizacji.