Radio Białystok | Wiadomości | To prace wykonane przez więźniów - wystawa obrazów i rysunków w białostockiej Galerii Arsenał

To prace wykonane przez więźniów - wystawa obrazów i rysunków w białostockiej Galerii Arsenał

1.12.2017, 15:31, akt. 3.12.2017, 10:42

Obrazy i rysunki wykonane przez osoby odbywające kary wieloletniego więzienia, a nawet dożywocia, można oglądać od piątku w Galerii Arsenał w Białymstoku. Prace zostały wykonane na zajęciach, które mają pomóc osadzonym w resocjalizacji.

TonyRecena - Fotolia.com
TonyRecena - Fotolia.com


0:00
0:00
To prace wykonane przez więźniów - wystawa obrazów i rysunków w białostockiej Galerii Arsenał - relacja Doroty Sokołowskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Zajęcia plastyczne "DaVinci" w białostockim areszcie

W Areszcie Śledczym w Białymstoku od trzech lat prowadzone są zajęcia plastyczne "DaVinci", w których od początku wzięło udział kilkudziesięciu skazanych - powiedział prowadzący warsztaty Arkadiusz Świętochowski.

Obecna wystawa "Moja wolność" poświęcona jest twórczości trzech osadzonych, którzy biorą udział w projekcie od początku; to osadzeni skazani na dożywocie.

Oglądając tę wystawę trzeba mieć świadomość, jak te obrazy powstały, że to areszt śledczy, że to pozbawienie wolności, że to dożywocie. Ograniczenia są na każdym kroku, a mimo to, ci ludzi tworzą i mają chęć do rozwijania się

- powiedział Świętochowski.

Na wystawie prezentowanych jest w sumie kilkadziesiąt prac, to zarówno obrazy jak i rysunki. Jak ocenił Świętochowski, to bardzo dojrzałe prace, pokazujące talent osadzonych. Dodał, że nie kończyli oni żadnych szkół artystycznych, a warsztatu nauczyli się sami metodą prób i błędów, a także korzystając ze wskazówek innych tworzących więźniów.

Świętochowski powiedział, że wystawa to dla nich wielka nagroda i możliwość pokazania swojej pracy ludziom z zewnątrz. Dodał, że prestiż zwiększa to, iż prezentowane są w galerii sztuki.

Osadzeni nie mogli wziąć udziału w wernisażu

Sami osadzeni nie mogli wziąć udziału w piątkowym wernisażu. Nagrali film, w którym opowiadają o swoich początkach. Jeden z nich mówi o tym, że zajęcia dały mu możliwość odnalezienia swojej drogi rozwoju, a na obrazach przelewa swoje emocje. Drugi dodał, że rysowanie, to wiele godzin pracy - zbierania pomysłów, szkicowania, zmieniania. Ale - jak podkreślił - daje to dużo satysfakcji i jest okazją do przezwyciężenia swoich trudności.

Film ma być też przestrogą dla młodzieży, która nie zawsze idzie "dobrą drogą", gdzie ich złe decyzje mogą zaprowadzić - dodał Świętochowski.

Jak powiedziała Anna Kondraciuk z Aresztu Śledczego w Białymstoku, udział w zajęciach to dla skazanych, ale też i osób pracujących z nimi okazja do poznania się. - Daje im to też możliwość rozładowania swoich emocji, to jest ich forma ekspresji. Oni często nie potrafią wyrazić swoich emocji, tego, co czują i w ten sposób mogą przekazać to, co chcą pokazać światu - dodała.

W jej ocenie, podejmowanie przez osadzonych takich aktywności, daje im poczucie, "że mogą się czymś zająć, a przede wszystkim, że mają talent oraz nie są bezużyteczni i bezwartościowi". - To pokazuje, że mogą dać coś pozytywnego światu, a nie tylko złe uczynki - dodała Kondraciuk.

Wybrane prace z wystawy będą przekazane na sprzedaż

Wybrane prace z wystawy zostaną przekazane na sprzedaż, a fundusze zostaną przekazane na rzecz Fundacji "Pomóż Im", która prowadzi białostockie hospicjum dla dzieci. Świętochowski powiedział, że to kolejny wymiar tej wystawy, kiedy osadzeni mogą pomóc innym potrzebującym.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wystawa prac prof. Strumiłły na zakończenie roku artysty w Podlaskiem

30.11.2017, 19:57

Najnowsze prace prof. Andrzeja Strumiłły, obrazy z cyklu "Lot", ale też rysunki i projekty z jego szkicowników można oglądać na wystawie otwartej w czwartek wieczorem w Muzeum Podlaskim w Białymstoku. Ekspozycja zamyka obchody Roku Strumiłły w Podlaskiem.


Jedne z najcenniejszych zabytków Muzeum Podlaskiego - XVIII-wieczne starodruki po konserwacji

28.11.2017, 15:17

XVIII-wieczne starodruki pochodzące z drukarni ojców bazylianów w Supraślu, znajdujące się w kolekcji Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, zostały poddane konserwacji. W sumie odrestaurowano 14 ksiąg.


Białystok na starych fotografiach – wystawa w Centrum Ludwika Zamenhofa

19.11.2017, 08:44

Na zdjęciach możemy zobaczyć mieszkańców m.in. podczas wolnego czasu, pozornie normalnego życia w okresie II wojny światowej, odbudowy i rozbudowy miasta, pochodów pierwszomajowych, demonstracji lat 80. XX w., a wszystko to na tle zmieniającego się krajobrazu miasta.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok