Radio Białystok | Wiadomości | Co dalej z gminą Grabówka - istnieje czy nie?
Walkę o gminę będą prowadzić nawet w Strasburgu - na razie próbują dowiedzieć się od premiera Matusza Morawieckiego, co dalej.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Sołtys podbiałostockiej Grabówki wraz grupą mieszkańców skarżą się, że od ponad pół roku czekają na odpowiedź na swoje pisma do szefa rządu.
W sprawę wstrzymania utworzenia gminy zaangażował się podlaski poseł Platformy Obywatelskiej Robert Tyszkiewicz. Jak poinformował, właśnie skierował do ministra spraw wewnętrznych i administracji interwencję poselską dotyczącą niedostarczonej korespondencji.
W lipcu i wrześniu 2017 roku grupa 450 mieszkańców Grabówki przekazała wojewodzie podlaskiemu listy adresowane do premiera. Wiadomo, że korespondencja trafiła do MSWiA, które miało przekazać ją dalej. Nie były to jednak wszystkie listy mieszkańców, ale jeden z nich wraz z wykazem osób, które podpisały się pod kolejnymi.
Gmina Grabówka miała powstać 1 stycznia 2016 roku. Tak się nie stało, bo na kilka dni przed tym terminem premier Beata Szydło cofnęła decyzję poprzedniego rządu. Później Trybunał Konstytucyjny uznał to za naruszenie prawa. Mieszkańcy sądzili, że w tej sytuacji nowa gmina powstanie, ale do tej pory tak się nie stało.
Około trzydziestu zwolenników utworzenia gminy Grabówka protestowało przy rondzie im. ks. Wojciecha Pełkowskiego.
Podlaski poseł PO Robert Tyszkiewicz wystosował interpelację do szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka, w której pyta o listy wysłane do b. szefowej rządu Beaty Szydło przez osoby popierające utworzenie gminy Grabówka. Według Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, listy tam nie dotarły.