Radio Białystok | Wiadomości | Zwolennicy utworzenia gminy Grabówka blokowali rondo przy wyjeździe w stronę Bobrownik
Około trzydziestu zwolenników utworzenia gminy Grabówka protestowało przy rondzie im. ks. Wojciecha Pełkowskiego.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Mieszkańcy przez ponad godzinę, z przerwami blokowali jeden ze zjazdów chodząc po przejściu dla pieszych. Od lat domagają się wyłączenia Grabówki z gminy Supraśl. Demonstrowali swoje niezadowolenie, bo Trybunał Konstytucyjny orzekł, że cofnięcie decyzji o stworzeniu oddzielnej gminy jest niezgodne z ustawą zasadniczą.
Protest przebiegał spokojnie, na miejscu nad bezpieczeństwem czuwali policjanci i straż graniczna.
- Manifestujemy, żeby pokazać władzy wykonawczej RP, że gmina Grabówka istnieje. Od 1 stycznia 2016 roku jesteśmy zgodnie z literą prawa gminą bez administracji, na którą obecna władza nie wyraża zgody - mówi sołtys Grabówki Tadeusz Karpowicz.
Przypomnijmy - poprzedni rząd koalicji PO - PSL podjął decyzję o stworzeniu gminy Grabówka. To rozporządzenie cofnęła premier nowego rządu Beata Szydło. W czerwcu Trybunał Konstytucyjny orzekł, że decyzja ta jest niezgodna z Konstytucją i ustawą o samorządzie gminnym. Stąd zwolennicy utworzenia gminy Grabówka, przyjmują stanowisko, że aktualna jest procedura tworzenia nowej gminy.
Podlaski poseł PO Robert Tyszkiewicz wystosował interpelację do szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka, w której pyta o listy wysłane do b. szefowej rządu Beaty Szydło przez osoby popierające utworzenie gminy Grabówka. Według Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, listy tam nie dotarły.
Sąd Okręgowy w Białymstoku prawomocnie uniewinnił w piątek (3.11) organizatorów manifestacji w obronie gminy Grabówka. Policja obwiniała ich o to, że nie podjęli środków niezbędnych do zapewnienia legalnego przebiegu tych zgromadzeń.
Przed Sądem Okręgowym w Białymstoku zakończyło się w piątek (27.10) postępowanie odwoławcze w procesie organizatorów manifestacji w obronie gminy Grabówka. Policja obwinia ich o to, że nie podjęli środków niezbędnych do zapewnienia legalnego przebiegu tych zgromadzeń. Wyrok będzie ogłoszony za tydzień (03.10).
Grupa posłów PO zwróciła się do premier Beaty Szydło o wznowienie procesu tworzenia gmin Grabówka i Szczawa. Powołują się na wyrok TK, który orzekł, iż niezgodne m.in. z konstytucją było rozporządzenie rządu wstrzymujące ten proces.