Radio Białystok | Wiadomości | Nowe ekspozycje i baza edukacyjna w Biebrzańskim Parku Narodowym
Jej modernizacja trwała półtora roku, ale od piątku (9.03) w Biebrzańskim Parku Narodowym będzie można zwiedzać nową bazę edukacyjną.
Pomieszczenia, gdzie do tej pory mieściło się niewielkie muzeum i informacja turystyczna przeszły kompleksowy remont, jest też nowoczesne wyposażenie. Największe zmiany nastąpiły w sali ekspozycyjnej oraz holu wystawienniczym - mówi dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego Andrzej Grygoruk.
Nie ma już wypchanych zwierząt i obrazów przyrody - zastąpiono je częścią, gdzie turyści - zwłaszcza najmłodsi - będą mogli dotknąć np. poroży, czy zobaczyć z bliska gniazda ptaków a także aktywnie uczestniczyć w poznawaniu parku grając w gry.
Jak dodaje dyrektor Andrzej Grygoruk, nowa baza - to Biebrza w pigułce dla tych, którzy nie mają zbyt wiele czasu.
Można tam, w godzinę poznać wszystko, co związane jest z Biebrzą. Remont przeszedł też Punkt Informacji Turystycznej. Tam można pobrać foldery i mapki. Nową bazę można zwiedzać w siedzibie Parku w Osowcu-Twierdzy.
O rozwoju turystyki ornitologicznej rozmawiać będą uczestnicy 64. Wszechnicy Biebrzańskiej. To cykl wykładów i wycieczek adresowanych do wszystkich miłośników bagien.
Czy łosi nad Biebrzą przybywa, czy też nie - próbą odpowiedzi na to pytanie mają być wyniki rozpoczętego w czwartek w Biebrzańskim Parku Narodowym dwudniowego liczenia łosi. Dolina Biebrzy jest ostoją tych zwierząt.
Pracownicy Biebrzańskiego Parku Narodowego próbują naprawić to, co zniszczył człowiek. Chcą zadbać o stan mokradeł w tzw. basenie środkowym Biebrzy.
Zatrzymują i oczyszczają wodę, przeciwdziałają powodziom. Światowy Dzień Mokradeł obchodzony jest w 95 krajach na świecie.
Po mokrym 2017 r. utrzymują się nad Biebrzą duże rozlewiska wody. Służy to przyrodzie, ale niekoniecznie rolnikom, bo nie można było od jesieni zebrać skoszonej biomasy - ocenia dyrekcja Biebrzańskiego Parku Narodowego.