Radio Białystok | Wiadomości | Biebrzański Park Narodowy przypomina o Światowym Dniu Mokradeł
Zatrzymują i oczyszczają wodę, przeciwdziałają powodziom. Światowy Dzień Mokradeł obchodzony jest w 95 krajach na świecie.
Jednymi z największych i najcenniejszych bagien na świecie jest Biebrzański Park Narodowy. Jego pracownicy co roku przypominają, dlaczego te tereny są tak ważne.
Przez wiele lat nie doceniano mokradeł. Uważano je za nieużytki i wiele bagien wyschło. Tylko w ubiegłym wieku powierzchnia takich obszarów zmniejszyła się o połowę. Do takiego stanu przyczyniły się m.in. melioracje czy regulacje rzek i potoków.
Zanikanie mokradeł prowadzi do nieodwracalnych zmian w środowisku. Znika naturalny filtr, wchłaniający szkodliwe substancje - dlatego nasze rzeki i jeziora są tak zanieczyszczone a naukowcy nie mogą poradzić sobie z sinicami. Ginie wiele gatunków zwierząt i roślin, zwiększa się też efekt cieplarniany. Wysuszone bagna to także ryzyko pożarów - mówi Adam Bernatowicz z Biebrzańskiego Parku Narodowego.
O walorach bagien Biebrzański Park Narodowy przypomina cały czas. Jednak luty jest szczególnym miesiącem. Pracownicy parku prowadzą zajęcia w szkołach dotyczące terenów podmokłych, organizują spacery, gry i zabawy dla młodzieży. Promują też bagna w Warszawie. Co roku 2 lutego na Uniwersytecie Warszawskim odbywa się konferencja prowadzona przez pracowników Parku.
Światowy Dzień Mokradeł obchodzony jest na pamiątkę podpisanej w 1971 roku w mieście Ramsar w Iranie konwencji o ochronie obszarów wodno-błotnych, cennych dla ptaków. Polska jest wśród państw, które podpisały tę konwencję.
Po mokrym 2017 r. utrzymują się nad Biebrzą duże rozlewiska wody. Służy to przyrodzie, ale niekoniecznie rolnikom, bo nie można było od jesieni zebrać skoszonej biomasy - ocenia dyrekcja Biebrzańskiego Parku Narodowego.
Biebrzański Park Narodowy można odwiedzać także na nartach - zachęcają przyrodnicy.
Jedni nie dowierzają, drudzy się dziwią, a jeszcze inni podają argumenty przemawiającym za obecnością Podlasia w tym zestawieniu. Według Rankingu TOP 12 wyszukiwarki SKYSCANNER badającej preferencje podróżnicze, Podlasie będzie jednym z 12 najpopularniejszych kierunków, które w 2018 roku wybierać będą Polacy.
Duże wiosenne rozlewiska są korzystne dla biebrzańskich bagien - pojawiły się tam pierwsze ptaki zwiastujące wiosnę. Poprzednie lata nad Biebrzą były oceniane przez pracowników Biebrzańskiego Parku Narodowego jako suche.