Radio Białystok | Wiadomości | Podlascy radni zgodzili się na poręczenie kredytu dla dwóch szpitali
Chodzi o 11 milionów złotych dla szpitala wojewódzkiego w Białymstoku i psychiatrycznego w Choroszczy. Placówki potrzebują pieniędzy na bieżącą działalność.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Szpitale podległe samorządowi wykonały świadczenia na 12,6 mln zł ponad ryczałt
Wniosek Zarządu Województwa poparli zarówno radni z koalicji PSL-PO, jak i opozycyjni - z Prawa i Sprawiedliwości. Jeszcze przed rozpoczęciem obrad, gościem Sejmiku był pełniący obowiązki prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Jacyna. Odpowiadał na pytania dotyczące m.in. sytuacji tych dwóch podlaskich szpitali. Zasugerował, że szpital wojewódzki nie powinien liczyć na to, że NFZ zapłaci mu ponad 2 miliony złotych tzw. nadwykonań za ubiegły rok.
Zanim doszło do głosowań, na sesji sejmiku z funkcji przewodniczącego zrezygnował Jarosław Dworzański. Zastąpił go Mieczysław Bagiński z PSL-u.
Zarzut nieumyślnego narażenia pacjenta na utratę życia suwalska prokuratura postawiła lekarzowi ze szpitala MSWiA w Białymstoku.
Jeden szpital wciąż czeka na powrót rezydentów, w drugim lekarze otrzymali podwyżki, w trzecim wciąż negocjują wynagrodzenia. Tak wygląda sytuacja w trzech podlaskich placówkach, w których lekarze nie godzili się na klauzule opt-out i żądali wyższych płac.
Zarząd województwa podlaskiego rozważa poręczenie kredytu dwóm szpitalom, aby choć w części spełnić żądania płacowe lekarzy, którzy złożyli wypowiedzenia umów o pracę lub nie chcą podpisywać klauzul opt-out.
Sytuacja pacjentów szpitala psychiatrycznego w Choroszczy jest trudna, ale ich życie i zdrowie nie jest zagrożone - tak sytuację w związku z protestem lekarzy ocenia Rzecznik Praw Pacjentów.