Radio Białystok | Wiadomości | Czy grzyby pomogą w leczeniu nowotworów?
Są znane od tysiącleci, w Azji stanowią preparat czterech leków, a w Europie dopiero są na nowo odkrywane. Chodzi o grzyby i ich lecznicze właściwości, o których w Białymstoku i Hajnówce dyskutują naukowcy z czołowych ośrodków badawczych w Polsce.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Odkrycie białostockich badaczy
Jednym z powodów spotkania jest niedawne odkrycie białostockich badaczy z Politechniki Białostockiej i Uniwersytetu Medycznego. Dotyczą one wykorzystania popularnego grzyba w leczeniu raka jelita grubego.
Dotychczasowe wyniki badań nad korzeniowcem sosnowym są bardzo obiecujące. Hodowla komórkowa i eksperymenty z wykorzystaniem zwierząt pokazują, że wyodrębniona substancja w istotny sposób hamuje rozwój nowotworu – mówi profesor Halina Car z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Profesor Car dodaje, że wszystkie badania zmierzają do wyprodukowania leku z wykorzystaniem korzeniowca sosnowego. Na to jednak trzeba będzie poczekać nawet dekadę.
Natomiast znacznie szybciej na rynku może pojawić się inny preparat uzyskany z grzybów, nad którym pracuje profesor Sławomir Bakier z Politechniki Białostockiej. Trwają prace wdrożeniowe nad wyprodukowaniem środka do zwalczania zgnilizny pszczelej – mówi prezes Instytutu Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej Tomasz Stypułkowski.
Badany grzyb pochodzi z Puszczy Białowieskiej, w której wyodrębniono blisko 1700 gatunków grzybów, z czego 190 to te, które nie występują nigdzie indziej w Europie. Politechnika Białostocka od kilkunastu miesięcy prowadzi bank ekstraktów grzybów, w którym znajduje się 150 gatunków.
Puszcza Białowieska to naturalny poligon badawczy, występuje tam mnóstwo grzybów, porostów, roślin. Jakie mają właściwości lecznicze?
Wstępne wyniki są niezwykle obiecujące i mogą doprowadzić do odkrycia leku na raka jelita grubego. Naukowcy z Politechniki Białostockiej i Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku pracują nad poznaniem substancji leczniczych, zawartych w popularnym grzybie, występującym m.in. w Puszczy Białowieskiej.