Radio Białystok | Wiadomości | Lek na raka jelita grubego? Są wstępne wyniki badań białostockich uczelni
Wstępne wyniki są niezwykle obiecujące i mogą doprowadzić do odkrycia leku na raka jelita grubego. Naukowcy z Politechniki Białostockiej i Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku pracują nad poznaniem substancji leczniczych, zawartych w popularnym grzybie, występującym m.in. w Puszczy Białowieskiej.
Chodzi o korzeniowca sosnowego, który znany jest tylko jako szkodliwy pasożyt drzew.
Pomocny w leczeniu nowotworów
Wspólny projekt obu uczelni pozwolił na odkrycie, że grzyb może być pomocny w leczeniu nowotworów. Badania komórkowe wykazały, że substancje zawarte w grzybie znacznie hamują rozrost komórek nowotworu jelita grubego. Podobne efekty dały badania na zwierzętach, które dobrze tolerowały substancje z korzeniowca – mówi profesor Halina Car z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Substancja wymaga dalszego badania, między innymi toksykologicznego. Niewykluczone, ze za kilka lat pojawi się ona w postaci suplementu diety, a docelowo nawet leku
- dodaje Halina Car.
Korzeniowiec sosnowy to dość pospolity pasożyt drzew, odpowiedzialny jest za ogromne straty w drzewostanach. Każdego roku na terenie Europy niszczy on drzewa o wartości prawie 800 milionów euro.
Czy to jedyny grzyb z właściwościami leczniczymi?
Badany grzyb pochodzi z Puszczy Białowieskiej, w której wyodrębniono blisko 1700 gatunków grzybów, z czego 190 to te, które nie występują nigdzie indziej w Europie. Politechnika Białostocka od kilkunastu miesięcy prowadzi bank ekstraktów grzybów, w którym znajduje się 150 gatunków.
Szacuje się, że wiele z nich może mieć właściwości lecznicze, dlatego trwają prace nad poznaniem ich składu
- mówi dr Ewa Zapora z Zamiejscowego Wydziału Leśnego Politechniki Białostockiej.
Wprowadzenie substancji leczniczej do obrotu to od 6 do 10 lat badań. Obecnie obie uczenie poszukują finansowania prowadzonych prac. Gdyby białostockie badania okazały się sukcesem – mógłby powstać pierwszy polski lek.