Grzyby – przyszłość medycyny

9 lutego 2018

Halina Car, Sławomir Bakier i Ewa Zapora, fot. Monika Kalicka
Halina Car, Sławomir Bakier i Ewa Zapora, fot. Monika Kalicka



0:00
0:00
Z Haliną Car, Sławomirem Bakierem i Ewą Zaporą rozmawia Lech Pilarski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Medycyna zaczęła się od naturalnych substancji występujących w przyrodzie. Później przyszła moda na syntetyki. Najnowsza tendencja to badanie substancji naturalnych, odkrywanie ich leczniczych możliwości i następnie podejmowane są próby ich sztucznego wytworzenia. Zanim jednak dojdzie do tego, trzeba badać to występuje w naturze. Mnóstwo naukowców jest zaangażowanych w ten proces, także w naszych uczelniach, m.in. na Uniwersytecie Medycznym oraz Politechnice Białostockiej. Naturalnym poligonem badawczym jest tutaj m.in. Puszcza Białowieska. Występuje tam mnóstwo grzybów, porostów, roślin. Część z nich jeszcze niezbadana pod kątem np. ich właściwości leczniczych. Przyroda to bowiem taka wielka naturalna fabryka. Co wytwarza – jeszcze do końca nie wiemy, próbujemy to jednak poznać.


Goście Lecha Pilarskiego:

prof. Halina Car z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

dr Ewa Zapora i prof. Sławomir Bakier z Zamiejscowego Wydziału Leśnego Politechniki Białostockiej



Przeczytaj, zanim skomentujesz

Do czego można wykorzystać kopolimery?


W programie o kopolimerach. Do czego można je wykorzystać wyjaśnia profesor Agnieszka Wilczewska z Uniwersytetu w Białymstoku.



Skąd się biorą pioruny i jak się przed nimi chronić


W ciągu mikrosekund piorun wyzwala ogromną energię, która może powodować liczne szkody. Temperatura przekracza kilka razy temperaturę powierzchni Słońca, wytwarza się prąd o wielkim natężeniu. Skąd się biorą pioruny w chmurach? Jak chronić się przed burzą?



Endoprotezy stawu biodrowego


Rocznie w Polsce przeprowadza się około 50 tysięcy zabiegów wszczepienia endoprotez stawu biodrowego. Od wielu lat wytwarza się je w podbiałostockim Księżynie w firmie Medgal.



Nanomateriały


Nanocząsteczki coraz powszechniej stosowane są w produkcji materiałów, kosmetyków, w rolnictwie i przy wytwarzaniu materiałów medycznych. Mogą one jednak wpływać na stan środowiska, podobnie jak mikroplastiki.



Rozwój logistyki


Jak dostarczyć towar do klienta? Jak zapewnić minimalny koszt albo czas dostawy? Tym m.in. zajmuje się logistyka, która ma coraz większe znaczenie w rozwoju gospodarczym. Stąd też wymaga coraz lepszych narzędzi informatycznych, a także coraz doskonalszych urządzeń.



Fotowoltaika, czyli prąd ze słońca


10 maja zanotowaliśmy w Polsce rekordową produkcję energii elektrycznej przez instalacje fotowoltaiczne. W ciągu tego dnia wytworzono prawie 29 gigawatów.



Pierwszy białostocki pacjent z kamizelką defibrylującą


W piątek (7.05) po raz pierwszy w Białymstoku zastosowano u pacjenta po zawale kamizelkę ratującą życie. Stało się to w Klinice Kardiologii Inwazyjnej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.



Fale grawitacyjne


Na finiszu jest budowa kolejnego detektora fal grawitacyjnych. Budują go Japończycy w nieczynnej kopalni. Wzbogaci to instrumentarium pozwalające badać wszechświat od jego narodzin do chwili obecnej.



O współczesnych wyzwaniach architektury i rozwoju miast


Zmieniają się oczekiwania mieszkańców miast, jeśli chodzi o ich rozwój. Oczekujemy m.in. większej liczby terenów zielonych, a także lepszego wykorzystania przestrzeni. Ważne stają się również sprawy efektywniejszego wykorzystania materiałów i energii.




 
 

Prowadzący:

Lech Pilarski



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok