Radio Białystok | Wiadomości | Podlascy przedsiębiorcy wybierają się na prestiżowe targi w Niemczech
Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego zachęca firmy z branży przemysłowej z regionu do udziału w kwietniowych targach Hannover Messe w Niemczech, prestiżowych w tej branży.
Fundacja będzie również w marcu edukować firmy o szczegółach działalności na rynku niemieckim. To element współpracy Fundacji z Klastrem Obróbki Metali, choć do udziału w targach są zapraszane firmy także spoza tego klastra - poinformował Marcin Pogorzelski z PFRR.
Wizyta w Niemczech odbędzie się w dniach 23-24 kwietnia
PFRR podkreśla, że udział w tej imprezie to dla firm szansa na nowe kontakty gospodarcze, podpatrywanie doświadczeń innych. Na targach rocznie prezentuje się ok. 6,5 tys. wystawców, a odwiedza je ponad 225 tys. osób. W 2017 r. Polska była oficjalnym krajem partnerskim tych targów.
Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego w Białymstoku podpisała niedawno umowę o współpracy z Klastrem Obróbki Metali, który skupia w regionie ponad 90 podmiotów z tej branży. Ma on status krajowego klastra kluczowego.
"Targów w Niemczech nie trzeba przedstawiać"
PFRR, która jest regionalną instytucją otoczenia biznesu, szuka firm zainteresowanych wyjazdem do Niemiec i partnerskimi rozmowami z konkretnymi przedsiębiorstwami i partnerami podczas targów w Hanowerze. Do połowy lutego zapisy są bezpłatne.
Targów Hannover Messe nie trzeba przedstawiać. Jest to zdecydowanie najważniejsze wydarzenie dla sektora przemysłowego - podkreśla Magdalena Borys z Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego.
Dodaje przy tym, że wyjazd na targi, to dla tych firm, które dotychczas np. nie miały na to pieniędzy, szansa na to, by "poznać największych graczy w branży" i nawiązać nowe kontakty biznesowe.
Firmy z Klastra Obróbki Metali były na Hannover Messe w 2017 r.
Dyrektor tego klastra Janusz Poulakowski przypomina, że klaster podpisał wówczas umowę o współpracy z klastrem z Brandenburgii. Firmy z klastra odbywały także własne rozmowy z innymi przedsiębiorstwami.
Co ciekawe, nawiązaliśmy sporo kontaktów z polskimi firmami odwiedzającymi targi i nasze stoisko, od których potem popłynęły oferty współpracy. Wychodzi na to, że warto tam być, aby nawiązać współpracę z Polakami. Spotykają się tam najaktywniejsi przedsiębiorcy - podkreśla dyrektor klastra Janusz Poulakowski.
Dodał przy tym, że wyjazd na targi poleca każdej firmie, która myśli o tym, aby się rozwijać czy poznawać nowe technologie w branży.
Eksport szansą podlaskiej gospodarki
Z danych Podlaskiego Związku Pracodawców (członka Konfederacji Lewiatan) udostępnionych przez PFRR wynika, że eksport to główny "motor" i źródło wzrostu gospodarczego regionu. W 2017 r. zanalizowano dane z lat 2004-2016 na podstawie informacji z GUS oraz KAS.
Wskazano, że "dominującym, stabilnym i perspektywicznym" rynkiem eksportu dla podlaskich firm jest UE. Wśród krajów o największej dynamice eksportu wskazano szczególnie Niemcy, Holandię, Wielką Brytanię, Litwę i Łotwę oraz Szwecję. Związek wykazał, że 60 proc. wartości eksportu podlaskich firm trafia na rynek zachodni.
W połowie marca PFRR organizuje dla firm warsztaty z działania na rynku niemieckim.