Radio Białystok | Wiadomości | Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego współpracuje z Klastrem Obróbki Metali
Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego w Białymstoku będzie pomagać Klastrowi Obróbki Metali w szukaniu partnerów do współpracy za granicą oraz nowych rynków zbytu. We wtorek (16.01) w Białymstoku podpisano umowę w tej sprawie.
Współpracę sformalizowano
Fundacja i Klaster współpracują ze sobą od jakiegoś czasu, ale teraz tę współpracę sformalizowano.
Umowę podpisali prezes PFRR i jednocześnie członek rady Klastra Obróbki Metali Andrzej Parafiniuk oraz Anna Rynkiewicz, prokurent Centrum Innowacji i Rozwoju, które (pod wcześniejszą nazwą Centrum Promocji Podlasia) było inicjatorem powstania Klastra Obróbki Metali.
Klaster Obróbki Metali ma status Krajowego Klastra Kluczowego. Branża metalowa i maszynowa jest w strategii rozwoju województwa podlaskiego wymieniana jako jedna z najważniejszych. PFRR jest regionalną instytucją otoczenia biznesu.
Prezes Andrzej Parafiniuk powiedział, że fundacja od lat pomaga firmom w internacjonalizacji, czyli w szukaniu partnerów do współpracy za granicą, choćby w ramach sieci Enterprise Europe Network, która skupia około 500 podmiotów i działa w całej UE, ale ma też biura w różnych krajach na świecie.
(...) chodzi o to, żeby im pomóc poszukiwać partnerów do współpracy za granicą, bo rynek nasz lokalny, regionalny, czy krajowy dla wielu firm z naszego regionu jest zbyt mały. I po to, żeby się rozwijać muszą szukać nowych rynków
- powiedział dziennikarzom Parafiniuk.
Dodał przy tym, że często jest też tak, że jeśli nawet firmy z regionu chcą szukać partnera za granicą, to nie wiedzą czasami gdzie, na jakich rynkach. - My jesteśmy w stanie, dzięki właśnie tej sieci (Enterprise Europe Network) spróbować zrobić takie wstępne badanie, które rynki mogłyby być potencjalnie dobre dla danej branży, dla danej firmy - mówi Parafiniuk.
PFRR i Klaster Obróbki Metal zorganizują wyjazd firm na targi do Hannoweru
PFRR i Klaster Obróbki Metali organizują w kwietniu wspólnie wyjazd firm na prestiżowe targi branży metalowej do Hannoweru. Taki wyjazd miał już miejsce przed rokiem. - (...) przygotowujemy udział w targach w Hannowerze, gdzie branża metalowa będzie znowu bardzo silnie reprezentowana, gdzie będzie można rzeczywiście odbywać spotkania z potencjalnymi partnerami biznesowymi - mówił Parafiniuk.
Anna Rynkiewicz wskazała, że wspólna, duża prezentacja na targach robi większe wrażenie na potencjalnych partnerach, można też w ten sposób pokazać większy, silniejszy potencjał regionu. Dodała, że doświadczenie klastra jest takie, że np. płacąc za powierzchnię wystawienniczą dla większej ilości podmiotów, dostaje miejsce "bardziej okazałe, zauważalne". - A kiedy jesteśmy razem to widać województwo podlaskie, widać nasz region i widać potencjał - dodała Rynkiewicz.
PFRR liczy także na to, że firmy pokażą swoje możliwości i będą mogły korzystać - wspólnie z instytucjami otoczenia biznesu - z unijnych środków na promocję gospodarczą, które mają być w 2018 r. uruchomione z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020. Andrzej Parafiniuk dodał, że firmy w regionie potrzebują wsparcia w promocji gospodarczej.
Klaster Obróbki Metali ma status Krajowego Klastra Kluczowego. Działa od 2006 r. Skupia ok. stu różnych podmiotów i instytucji, m.in. 71 firm z branży metalowej.