Radio Białystok | Wiadomości | Białorusin próbował przemycić do Polski zabytkowe ikony
Dwie ikony, datowane na XVIII i XIX wiek, próbował nielegalnie wwieźć do Polski przez przejście w Połowcach obywatel Białorusi - poinformowała w poniedziałek (22.01) Izba Administracji Skarbowej w Białymstoku, której funkcjonariusze udaremnili ten przemyt.
Funkcjonariusze Izby Administracji Skarbowej natrafili na zabytkowe ikony w czasie szczegółowej kontroli opla, którym wjeżdżał do Polski 52-letni Białorusin.
Jedna z nich ukryta była w opakowaniu po czekoladkach, druga natomiast znajdowała się specjalnie spreparowanej drewnianej skrzynce - poinformował Maciej Czarnecki z zespołu prasowego IAS w Białymstoku.
Ikony przedstawiają wizerunek przedstawiające wizerunek Boga Ojca oraz Narodzenie Bogarodzicy. Białorusin twierdzi, że wiózł je w prezencie dla znajomego w Białymstoku. Przeciwko cudzoziemcowi wszczęto postępowanie karne skarbowe, w ramach którego zarekwirowano ikony.
Jak dodał Maciej Czarnecki, według wstępnej opinii ekspertów z Muzeum Ikon w Supraślu k. Białegostoku (które dysponuje już pokaźnym zbiorem ikon zatrzymanych podczas prób ich przemytu) zabezpieczone ikony pochodzą najprawdopodobniej z Rosji.
Jedna z nich, przedstawiająca Narodzenie Bogarodzicy, datowana jest na koniec XVIII wieku. Druga, przedstawiająca Boga Ojca z wizerunkiem Ducha Świętego jako gołębicy, pochodzi prawdopodobnie z drugiej połowy XIX wieku.
Dokładną wartość zabezpieczonych ikon ustali powołany w toczącym się postępowaniu rzeczoznawca.
Unikalne średniowieczne militaria - szable, czekany i hełm, zatrzymane przez podlaskich celników podczas próby przemytu przedmiotów na granicy z Białorusią, trafiły w piątek do Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.
Odrestaurowane ikony z Matką Boską, pochodzące z XVIII i XIX wieku, można oglądać w Muzeum Ikon w Supraślu koło Białegostoku. Odnowiono je dzięki pieniądzom zebranym podczas publicznej zbiórki prowadzonej przez muzeum.