Radio Białystok | Wiadomości | Region: Odnowione ikony w supraskim muzeum
Odrestaurowane ikony z Matką Boską, pochodzące z XVIII i XIX wieku, można oglądać w Muzeum Ikon w Supraślu koło Białegostoku. Odnowiono je dzięki pieniądzom zebranym podczas publicznej zbiórki prowadzonej przez muzeum.
Odrestaurowane ikony są prezentowane w sobotę i niedzielę (18-19.01) w ramach "Weekendu muzealnych specjałów" zorganizowanego w supraskiej placówce.
Jak powiedziała kierowniczka muzeum Krystyna Stawecka, dzięki zebranym w ciągu dwóch lat ponad 6 tys. zł udało się odrestaurować cztery rosyjskie ikony. Są to: XVIII-wieczny wizerunek Matki Bożej Karmicielki oraz pochodzące z XIX wieku ikony: Matki Bożej Iwerskiej, Kazańskiej oraz Tychwińskiej. "Te wizerunki to nie tylko cenne dzieła sztuki, mówiące o historii i tradycji pisania ikon, ale są to przede wszystkim obiekty kultu i modlitwy" - dodała Stawecka.
Specjalna puszka, do której można wrzucać datki na odnowę ikon, stoi w muzeum. Do tej pory dzięki pieniądzom ze zbiórek publicznych supraskiej placówce udało się odrestaurować ponad 20 ikon. Ale - jak przyznała Krystyna Stawecka - w zbiorach muzeum do odnowienia pozostaje wciąż ok. 600 ikon.
Jej zdaniem publiczna zbiórka pieniędzy to dobra forma zbierania funduszy na ten cel. Choć w skali roku nie są to duże pieniądze, to wystarczają na odrestaurowanie choćby jednej ikony - oceniła. Koszt renowacji zależy od wielkości ikony i stopnia uszkodzenia - to od kilku do kilkunastu tys. zł.
Stawecka poinformowała, że kolejna zbiórka będzie prowadzona najprawdopodobniej od marca.
Muzeum Ikon działa w zabudowaniach męskiego klasztoru prawosławnego pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Supraślu. Jest oddziałem Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.
Placówka posiada w swoich zbiorach jedną z najbogatszych w Polsce kolekcji ikon z XVIII, XIX i XX wieku. Duża część zbioru to ikony zatrzymane podczas prób przemytu przez podlaskich celników i po dopełnieniu formalności (chodzi o postępowania sądowe zakończone decyzjami o przepadku przedmiotów na rzecz Skarbu Państwa) przekazane temu muzeum.
W zbiorach placówki znajdują się też unikalne, XVI-wieczne, freski supraskie. (PAP, oprac. kjs)
Zobacz też:
Sukces supraskiego monasteru i Muzeum Ikon