Radio Białystok | Wiadomości | Militaria zatrzymane przez celników przekazane do Muzeum Podlaskiego

Militaria zatrzymane przez celników przekazane do Muzeum Podlaskiego

7.07.2017, 19:03, akt. 20:18

Unikalne średniowieczne militaria - szable, czekany i hełm, zatrzymane przez podlaskich celników podczas próby przemytu przedmiotów na granicy z Białorusią, trafiły w piątek do Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

źródło: Muzeum Podlaskie w Białymstoku
źródło: Muzeum Podlaskie w Białymstoku

Militaria ze słowiańskiego kręgu kulturowego

3 szable, 5 czekanów i hełm zostały ujawnione podczas dwóch prób przemytu w grudniu 2016 roku oraz w styczniu 2017 roku na przejściu granicznym w Bobrownikach. Już wtedy funkcjonariusze Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku, powołując się na wstępne ekspertyzy, mówili o dużej wartości historycznej znaleziska. Decyzją sądu IAS przekazała artefakty nieodpłatnie do białostockiego muzeum.

- To bardzo cenny zbiór - powiedział o artefaktach podczas przekazania dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku Andrzej Lechowski. Jak mówił, ze wstępnych ekspertyz naukowych wiadomo, że militaria pochodzą ze słowiańskiego kręgu kulturowego, choć - jak podkreślił - trudno jest o podanie dokładnego terenu.

Unikatowe średniowieczne szable

Artefakty datowane są na IX-XIII wiek. - Unikatowe w skali naszych ziem, znalezisk i zbiorów są na pewno trzy średniowieczne szable - mówił Lechowski. Dodał, że w zbiorach muzeum posiada miecze z tego okresu. - Te szable są niezwykle ciekawym przykładem średniowiecznego uzbrojenia - powiedział.

Zauważył, że przedmioty nie były do tej pory poddane pracom konserwatorskim, a przekazanie ich do muzeum na to pozwoli. Dzięki temu też będzie możliwe dokładne ich zbadanie.

Trudno o pełną wartość naukową

Andrzej Lechowski powiedział, że militaria pochodzą z jednorodnych stanowisk archeologicznych, ale z różnych pochówków. - Typologia, datowanie i charakter tego znaleziska wskazują jednoznacznie, że jest to stanowisko archeologicznie, można tylko domniemywać czy jest to rabunek na miejscu z wykrywaczem metali, czy jest to w trakcie prac wykopaliskowych - dodał.

Dlatego - jak mówił Lechowski - trudno będzie poznać całą wartość naukową tych znalezisk, bo pełna jest wtedy, gdy są pozyskane przez archeologów z "całym bagażem naukowym" - z interpretacją warstwy archeologicznej, z kontekstem kulturowym. - Dopiero wówczas przedmioty zaczynają nam "mówić" o historii tych ludzi, o ich obyczajach, zwyczajach, wierzeniach, całym procesie dziejowym - dodał.

- To wyjęcie poza kontrolą naukową artefaktów pozbawia ich zdecydowanej części tego kontekstu kulturowo-historycznego. Niemniej, nie umniejszam wartości tych eksponatów - podkreślił Lechowski.

Ukryte w bagażach

Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku Wojciech Orłowski mówił, że militaria przekazane do muzeum były ukryte w bagażach osób przemycających. - To nie jest proste znaleźć coś takiego, trzeba mieć duże doświadczenie i wiedzę o tym, jak można przemycać takie przedmioty - dodał.

Monety z XVIII w. i dawna biżuteria

Powiedział, że nie są to jedyne znaleziska, które udało się ostatnio ujawnić funkcjonariuszom na przejściach w Podlaskiem. W tym roku zatrzymano też przemyt blisko 700 rosyjskich monet z XVIII wieku oraz biżuterię z dawnych epok. Dyrektor dodał, że czeka na decyzję sądu i wtedy eksponaty zostaną także przekazane do białostockiego muzeum.

Celnicy już wcześniej przekazywali cenne artefakty do zbiorów muzeum, np. do Muzeum Ikon, oddział Muzeum Podlaskiego, które posiada w swoich zbiorach jedną z najbogatszych w Polsce kolekcji ikon z XVIII, XIX i XX wieku. Duża część zbioru to ikony zatrzymane właśnie podczas prób przemytu przez podlaskich celników.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Bobrownikach celnicy udaremnili przemyt zabytkowej biżuterii

20.06.2017, 12:40

Biżuterię pochodzącą z wykopalisk archeologicznych na Wschodzie odkryli celnicy w czasie kontroli samochodu na granicy z Białorusią w Bobrownikach. Według specjalistów, przedmioty pochodzą z różnych epok i mają ogromną wartość historyczną.


Bobrowniki: 62-letnia Białorusinka próbowała przemycić średniowieczne czekany

16.01.2017, 12:28

Podlascy celnicy udaremnili przemyt zabytkowej broni.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok