Radio Białystok | Wiadomości | Proces apelacyjny policjantów skazanych za fikcyjne stłuczki
Prokuratura zarzuca im udział w wyłudzaniu odszkodowań podczas fikcyjnych stłuczek, tymczasem czterej białostoccy policjanci bronią się, tłumacząc, że wykonywali jedynie swoje obowiązki. Przed sądem w Białymstoku zakończył się proces apelacyjny, w którym skazani nieprawomocnie funkcjonariusze walczą o uniewinnienie.
Oskarżeni policjanci mają od 40 do 58 lat i są już na tzw. emeryturach mundurowych. Chodzi o zdarzenia sprzed kilkunastu lat, gdy pracowali w wydziałach ruchu drogowego w Białymstoku i Bielsku Podlaskim.
Funkcjonariusze mieli potwierdzać kolizje, których nie było
Zdaniem prokuratury - funkcjonariusze brali od 100 do 400 złotych łapówek za potwierdzanie sfingowanych kolizji drogowych. Dzięki temu rzekomi poszkodowani otrzymywali z firm ubezpieczeniowych wysokie odszkodowania sięgające ponad 20 tysięcy złotych.
Po wielomiesięcznym procesie sąd pierwszej instancji skazał czterech funkcjonariuszy na kary więzienia w zawieszeniu i grzywny, kazał też częściowo naprawić szkodę. Ich obrońcy wnioskują o uniewinnienie lub ponowienie procesu. Z kolei prokuratura wnioskuje o zaostrzenie kar dla dwóch oskarżonych, tak by usłyszeli wyroki więzienia bez zawieszenia.
Wszyscy oskarżeni funkcjonariusze są już na tzw. emeryturach mundurowych. Wyrok w ich sprawie sąd ma ogłosić w środę (17.01).
Sąd Okręgowy w Białymstoku utrzymał w poniedziałek (13.11) kary więzienia w zawieszeniu i grzywny wobec dwóch mężczyzn, zamieszanych w proceder wyłudzania odszkodowań za fikcyjne kolizje drogowe.
To jeden z wielu procesów związanych z gigantycznym śledztwem w sprawie fikcyjnych kolizji w Białymstoku i okolicach. Dwóch mężczyzn nie zgadza się z wyrokiem skazującym i domaga się uniewinnienia.
Na kary więzienia w zawieszeniu skazał w środę (26.07) Sąd Rejonowy w Białymstoku czterech policjantów oskarżonych m.in. o to, że brali pieniądze za potwierdzanie, w rzeczywistości upozorowanych kolizji drogowych, za które firmy ubezpieczeniowe wypłacały odszkodowania. Wyrok nie jest prawomocny.