Radio Białystok | Wiadomości | Podlascy policjanci dostali 60 kamer, które będą nosić na mundurach - ma to poprawić bezpieczeństwo
Podlascy funkcjonariusze policji dostali 60 kamer montowanych na mundurach. Ma to poprawić bezpieczeństwo – tak policjantów , jak i obywateli – bo nagrane filmy staną się dowodami w spornych sprawach.
Nagrywanie ma poprawić bezpieczeństwo
Jak mówi wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński – nagrywanie interwencji ma poprawić bezpieczeństwo obywateli i policjantów. Po pierwsze, policjanci będą mieli świadomość, że nie mogą przekraczać uprawnień, a po drugie będą też mieli niezbite dowody na zachowanie legitymowanych.
Nagrania będą zgrywane po każdym dniu patrolu i archiwizowane przez miesiąc. W sytuacjach spornych czas ten będzie wydłużany.
Na razie prawo pozwala jedynie na rejestrowanie interwencji w miejscach publicznych i nie możemy odmówić rejestracji. Natomiast policjanci nie mogą włączać kamer podczas działań w mieszkaniach i domach. To zdaniem wiceministra wymaga zmiany prawa, bo tylko wtedy kamery będą w pełni skuteczne.
Przed nagraniem policjant będzie musiał o tym poinformować
Jak wyjaśnia Komendant Wojewódzki Podlaskiej Daniel Kołnierowicz – przed nagraniem policjant będzie musiał nas o tym poinformować. Jednak nie będziemy mogli odmówić takiego nagrania, a próby jego uniemożliwienia traktowane mogą być jak czynna napaść na policjanta.
Zdaniem konstytucjonalisty z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku dr Jarosława Matwiejuka kamery są dobrym rozwiązaniem stosowanym w najlepszych formacjach policyjnych na świecie. Jego zdaniem lepiej jednak by było, by kamery rejestrowały cały przebieg służby, a policjanci nie mogli ich wyłączać.
W pilotażu kamer biorą udział trzy garnizony policji – stołeczny, dolnośląski i podlaski.