Radio Białystok | Wiadomości | Bakteria New Delhi w siedmiu klinikach Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku
Ta sytuacja nie zmienia się już od wielu miesięcy. By ograniczyć rozprzestrzenianie się bakterii New Delhi, w niektórych klinikach Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku nie wolno odwiedzać chorych.
- Teraz zakaz taki obowiązuje w siedmiu klinikach - mówi rzeczniczka szpitala Katarzyna Malinowska-Olczyk. Jak dodaje w USK każdy pacjent jest badany na okoliczność występowania bakterii New Delhi.
Bakteria New Delhi jest groźna dla osób starszych i chorych
Bakteria New Delhi nie jest groźna dla osoby zdrowej, jest dużym zagrożeniem dla osób w podeszłym wieku, przewlekle chorych, z osłabioną odpornością czy po zabiegach operacyjnych. Bakteria staje się niebezpieczna wtedy, kiedy przedostanie się do krwi, dróg moczowych czy dróg oddechowych. Wówczas może wywołać np. zapalenie płuc, zapalenie pęcherza moczowego czy zakażenie ran.
Pacjentów, u których stwierdzono obecność bakterii w przewodzie pokarmowym, a nie obserwuje się objawów chorobowych (czyli nastąpiła jedynie kolonizacja przewodu pokarmowego) nie poddaje się leczeniu. W większości przypadków organizm jest w stanie w ciągu 6-12 miesięcy sam zwalczyć bakterię.
W tej chwili zakaz odwiedzin obowiązuje w następujących klinikach:
Klinika Anestezjologii i Intensywnej Terapii
Klinika Hematologii
Klinika Gastroenterologii
Klinika Neurologii
Klinika Reumatologii
Klinika Kardiologii
Klinika Neurochirurgii
Oficjalnie wszystko zostało naprawione - nie było celowej dyskryminacji, tylko doszło do niezamierzonego błędu. Tak mówi dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku tłumacząc, dlaczego przez kilka tygodni pozbawiał dodatku do pensji pielęgniarki, które z powodu ciąży były na zwolnieniach lekarskich.
Po zrobieniu specjalizacji mogą nieźle zarabiać i są niezwykle rozchwytywanymi specjalistami – mimo to, tylko nieliczni decydują się na wybór takiej drogi zawodowej. W podlaskich szpitalach nadal brakuje anestezjologów, co zaczynają odczuwać pacjenci.
Wybitny kardiolog prof. Włodzimierz Musiał kończy kierowanie kliniką kardiologii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku. W niedzielę (1.10) w wieku 70 lat przechodzi na emeryturę.
W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku przesuwane są zaplanowane wcześniej operacje - poinformowali nas zaniepokojeni słuchacze.