Radio Białystok | Wiadomości | W podlaskich szpitalach brakuje anestezjologów

W podlaskich szpitalach brakuje anestezjologów

autor: Ryszard Minko

4.10.2017, 15:01, akt. 15:33

Po zrobieniu specjalizacji mogą nieźle zarabiać i są niezwykle rozchwytywanymi specjalistami – mimo to, tylko nieliczni decydują się na wybór takiej drogi zawodowej. W podlaskich szpitalach nadal brakuje anestezjologów, co zaczynają odczuwać pacjenci.

Fot. Iza Kosakowska
Fot. Iza Kosakowska


0:00
0:00
W podlaskich szpitalach brakuje anestezjologów - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Z powodu braków kadrowych, w USK zmieniono terminy operacji

W ostatnich tygodniach, z powodu braków kadrowych w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym, zmieniano terminy operacji planowych, bo brakowało specjalistów.

- Sytuacja cały czas jest trudna, bo nie ma chętnych do tego zawodu – mówi wojewódzki konsultant do spraw anestezjologii prof. Andrzej Siemiątkowski. Dodaje, że jesienią 2016 roku były miejsca do kształcenia 6 osób w systemie rezydenckim, zgłosiły się tylko 4. W kolejnym naborze na 2 miejsca, udało się obsadzić tylko jedno. Zdaniem profesora Siemiątkowskiego, przyczyna niedoboru specjalistów jest fakt, że chodzi o wyjątkowo trudną specjalizację i specyficzne wymogi psychiczne. - Śmierć pacjentów jest tu na porządku dziennym, nie każdy jest w stanie to znieść – mówi.

Młodzi lekarze przyznają, że obcowanie z ciężko chorymi pacjentami faktycznie jest bardzo obciążające. Dodają jednak, że sam program nauczania na studiach raczej nie zachęca ich do podejmowania specjalizacji anestezjologicznej. Jak mówi lekarz anestezjolog w trakcie specjalizacji Paulina Świrydło, anestezjologia w sześcioletnim programie nauczania to zaledwie dwa tygodnie. To za mało, by kogokolwiek zachęcić do wyjątkowo trudnej i wymagającej profesji. Młoda lekarz przyznaje też, że długo trwa również sama specjalizacja – to ponad 7 lat po sześcioletnich studiach.

Według różnych szacunków w Podlaskiem jest od 140 do nieco ponad 200 anestezjologów. To zdaniem ekspertów zdecydowanie za mało, dlatego większość z nich podejmuje pracę w kilku ośrodkach, co sprzyja ich przemęczeniu i pracy ponad siły.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Prof. Włodzimierz Musiał kończy kierowanie kliniką kardiologii w USK w Białymstoku

1.10.2017, 07:48

Wybitny kardiolog prof. Włodzimierz Musiał kończy kierowanie kliniką kardiologii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku. W niedzielę (1.10) w wieku 70 lat przechodzi na emeryturę.


W USK w Białymstoku brakuje anestezjologów – pacjenci muszą czekać na operacje

13.09.2017, 14:14

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku przesuwane są zaplanowane wcześniej operacje - poinformowali nas zaniepokojeni słuchacze.


UDSK będzie miał nowy rezonans. Mali pacjenci są odsyłani na październik

17.07.2017, 11:32

Nie można zrobić badań rezonansem magnetycznym w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym. Umówieni wcześniej mali pacjenci mają przesunięte terminy na październik i listopad. Dotyczy to około 50 osób.


W USK w Białymstoku powstała pierwsza na Podlasiu sala hybrydowa

13.06.2017, 15:15

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku otwarto we wtorek (13.06) salę hybrydową do leczenia chorób serca i układu krążenia. W środę (14.06) odbędzie się tu pierwsza operacja. W Polsce jest już kilkanaście takich sal, w naszym województwie – ta jest pierwszą.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok