Radio Białystok | Wiadomości | Wichury w Podlaskiem spowodowały straty w Puszczy Białowieskiej
Poniedziałkowe (18.09) wichury w Podlaskiem spowodowały straty w Puszczy Białowieskiej - informują Lasy Państwowe.
W Puszczy Białowieskiej pod naporem wiatru padały martwe świerki, ale też inne drzewa takie jak dęby, czy brzozy. Silny podmuch wiatru złamał między innymi dąb pomnikowy Olgierd i Kiejstut na Szlaku Dębów Królewskich w Starej Białowieży, a na ścieżce Żebra Żubra na drewnianą kładkę przewróciła się potężna brzoza.
Obecnie trwa dokładne szacowanie szkód, gdyż na tę chwilę nie wszędzie udało się dotrzeć pracownikom Lasów Państwowych. Drogi na których leżą poprzewracane lub połamane drzewa i konary są dopiero oczyszczane.
Wiatr, przed którym ostrzegali meteorolodzy, chwilami osiągał prędkość ponad 60 km/godz. Strażacy wzywani byli głównie do usuwania połamanych konarów oraz drzew, które silnie wiejący wiatr wywracał na drogi i ulice. Bardzo dużo interwencji było na południu regionu, w okolicach Hajnówki, Białowieży, Narewki, Bielska Podlaskiego i Siemiatycz.
W Luksemburgu, w poniedziałek (11.09) rozpoczęło się posiedzenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. zakazu wycinki w Puszczy Białowieskiej. Na posiedzeniu minister środowiska Jan Szyszko przedstawił swoje racje dotyczące wycinki.
- Puszcza Białowieska powinna być sanktuarium przyrodniczym, które powinno pozostać nietknięte - mówił na antenie Radia Wrocław wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.