Radio Białystok | Wiadomości | Prokuratura ma kilka zawiadomień dot. interwencji Straży Leśnej w Puszczy Białowieskiej

Prokuratura ma kilka zawiadomień dot. interwencji Straży Leśnej w Puszczy Białowieskiej

18.09.2017, 14:08, akt. 14:20

Prokuratura Rejonowa w Hajnówce prowadzi kilka spraw z zawiadomień uczestników akcji protestacyjnych prowadzonych w Puszczy Białowieskiej. Sprawy dotyczą podejrzenia popełnienia przestępstwa przez - interweniującą w miejscach protestów - Straż Leśną.

Fotolia.com
Fotolia.com

Do prokuratury w Hajnówce ma trafić zawiadomienie posłanki PO

Jak dowiedziała się nieoficjalnie PAP, ze źródeł zbliżonych do warszawskiej prokuratury, do Hajnówki ma trafić także zawiadomienie posłanki PO Gabrieli Lenartowicz ws. możliwości popełnienia przestępstwa przez ministra środowiska Jana Szyszkę. Chodzi o wycinkę w Puszczy Białowieskiej. Posłanka zarzuca szefowi MŚ działanie na szkodę interesu publicznego i powodowanie "zniszczenia w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach". Grozi za to nawet do pięciu lat więzienia.

- Do naszej prokuratury wpłynęło dotąd kilka zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych - poinformował w poniedziałek (18.09) szef hajnowskiej prokuratury Jan Andrejczuk. Dodał, że były one składane "przez grupy osób protestujących, które wskazywały na to, że Straż Leśna bezzasadnie użyła w stosunku do nich siły". Podkreślił, że takie zawiadomienia wpływają od kilku tygodni.

Zdarzenie z ubiegłego tygodnia

Pocztą wpłynęło zawiadomienie o zdarzeniu z ubiegłego tygodnia. Jak podał Adam Bohdan z Fundacji Dzika Polska, jeden z aktywistów został schwytany przez strażników leśnych podczas próby zablokowania jednej z maszyn - forwardera. Według Bohdana rzucono nim na ziemię, strażnicy przygniatali jego twarz, "dusili grdykę".

Dodał, że po interwencji aktywistę przewieziono szpitala. - Przebywał tam kilka godzin, podano mu kroplówkę, przeszedł badania tomograficzne, które wykazały krwiaka pod skronią. Ponadto lekarz stwierdził zadrapania szyi dokonane podczas podduszanie przez strażników - relacjonował Bohdan.

Prok. Andrejczuk powiedział, że po postępowaniu sprawdzającym (może potrwać do 30 dni) prokuratura zdecyduje, czy wszcząć w tej sprawie śledztwo dotyczące podejrzeń przekroczenia obowiązków służbowych przez Straż Leśną i narażenia poszkodowanego na bezpośrednie niebezpieczeństwo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Oświadczenie Lasów Państwowych

Po nagłośnieniu tej sprawy przez aktywistów protestujących w puszczy, Lasy Państwowe wydały oświadczenie - "Straż Leśna została zmuszona do interwencji", w którym zaprzeczyły, by strażnicy działali brutalnie.

- Nie ma w zachowaniu Straży Leśnej rzekomej brutalności, nie ma uciskania krtani, wykręcania kończyn czy "rzucania w błoto", jak to opisywały niektóre media i sami aktywiści - oświadczył rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Jarosław Krawczyk. Napisał też, że to strażnicy leśni - "z własnej inicjatywy" wezwali pogotowie.

Rzecznik tłumaczył, że leśnicy wycinają drzewa w nadleśnictwie Białowieża w miejscu "najbardziej dotkniętym kilkuletnią gradacją kornika, przy szlakach komunikacyjnych", gdzie "stoją dziesiątki tysięcy martwych i osłabionych świerków oraz innych drzew, często połamanych i zawieszonych na sąsiednich", i są usuwane, by zapewnić bezpieczeństwo publiczne, a aktywiści prace utrudniają.

Jarosław Krawczyk oświadczył też, że wycinka jest "zgodna z postanowieniem Trybunału Sprawiedliwości UE z 27 lipca tego roku", a teren objęty jest okresowym zakazem wstępu. "Oznacza to, że osoby, które nie mają specjalnych uprawień, nie mogą tam przebywać" - dodał Jarosław Krawczyk.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


dr Tomasz Dubowski

18.09.2017, 08:25

Determinacja po obu stronach jest na tyle wyraźna, że tutaj to wszystko, co się może zdarzyć, może okazać się pewnego rodzaju nowością w prawie unijnym - mówi prawnik.


Jan Szyszko przed unijnym Trybunałem - bronił decyzji o wycince w Puszczy Białowieskiej

11.09.2017, 13:38

W Luksemburgu, w poniedziałek (11.09) rozpoczęło się posiedzenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. zakazu wycinki w Puszczy Białowieskiej. Na posiedzeniu minister środowiska Jan Szyszko przedstawił swoje racje dotyczące wycinki.


Minister Gliński: Puszcza Białowieska powinna być sanktuarium przyrodniczym

21.08.2017, 17:38

- Puszcza Białowieska powinna być sanktuarium przyrodniczym, które powinno pozostać nietknięte - mówił na antenie Radia Wrocław wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok