Radio Białystok | Wiadomości | Wykryto kolejne ognisko ASF w Podlaskiem
Do 77 wzrosła liczba ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) u trzody chlewnej w Polsce - wynika z piątkowego (18.08) komunikatu Głównego Lekarza Weterynarii. Dwa najnowsze ogniska stwierdzono w gospodarstwach w województwach podlaskim i lubelskim.
ASF w gminie Rajgród
Pierwsze z dwóch nowych ognisk stwierdzono w gospodarstwie w gminie Rajgród. W gospodarstwie było 19 świń. Drugie ognisko ASF odkryto w gospodarstwie w gminie Biała Podlaska, gdzie utrzymywano 25 świń.
Oba gospodarstwa znajdują się na tzw. obszarach zagrożenia, wyznaczonych w związku z wcześniejszym przypadkami afrykańskiego pomoru świń. "W gospodarstwach, w których wyznaczono ogniska ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby" - podał GIW w komunikacie.
Wirus wykryto w Polsce w 2014 r.
Wirusa ASF wykryto w Polsce w lutym 2014 r. i od tego czasu odnotowano w kraju 77 ognisk tej choroby u trzody chlewnej, z czego 54 - w tym roku. Dotychczasowe ogniska tej choroby u trzody chlewnej wykryto w województwach: podlaskim, lubelskim i mazowieckim. Odnotowano też ponad 440 przypadków ASF u dzików (czasem jeden przypadek oznacza kilka padłych dzików).
Afrykański pomór świń to choroba niegroźna dla ludzi, ale przynosi znaczne straty gospodarcze, dotyczące zarówno produkcji trzody chlewnej, jak i poważne ograniczenia w produkcji i sprzedaży wyrobów z mięsa.
To pierwsze ognisko afrykańskiego pomoru świń w powiecie łomżyńskim. W jednym z gospodarstw w Mocarzach w gminie Jedwabne stwierdzono obecność wirusa w gospodarstwie rolnym.
Możliwość odstrzałów sanitarnych dzików na terenie parków narodowych, budowa ogrodzenia na granicy z Białorusią i Ukrainą i bioasekuracja - to sposoby, które mają pomóc zwalczać ASF w Polsce - mówił w niedzielę (30.07) w Białymstoku minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.
"Wystarczy zastosować kilka prostych zasad, które zmniejszą ryzyko przeniesienia wirusa ASF" - mówią lekarze weterynarii.
O kolejnych dwóch ogniskach afrykańskiego pomoru świń w Polsce poinformował Główny Lekarz Weterynarii. Zarażone zwierzęta są w gminach: Mońki w województwie podlaskim oraz Janów Podlaski w Lubelskiem.
Blisko 1,1 tys. świń znajdowało się w gospodarstwie w gminie Goniądz, w którym wyznaczono 50. ognisko afrykańskiego pomoru świń u trzody chlewnej w Polsce - poinformował Główny Lekarz Weterynarii.