Radio Białystok | Wiadomości | Jak rozpoznać ASF? Jak zapobiec rozprzestrzenieniu? Bezpłatne spotkania informacyjne w regionie
"Wystarczy zastosować kilka prostych zasad, które zmniejszą ryzyko przeniesienia wirusa ASF" - mówią lekarze weterynarii.
Razem z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego rozpoczynają w poniedziałek (17.07) akcję edukacyjną. Spotkania z rolnikami odbędą się w każdej gminie.
Zależy nam na tym, żeby uświadomić rolnikom, jak ważna jest bioasekuracja. To sprawdzone zasady: odpowiednie i szczelne ogrodzenie, maty dezynfekcyjne, czy ograniczenie liczby gości - mówi zastępca Powiatowego Lekarza Weterynarii w Łomży Emilian Kudyba.
Warto prowadzić także ewidencję osób i samochodów, które odwiedzają gospodarstwo. Jak dodaje Emilian Kudyba, zasady bioasekuracji muszą stosować także właściciele gospodarstwa, przed każdym wejściem do pomieszczeń, w którym są zwierzęta.
"Trzeba zmienić odzież ochronną, obuwie i umyć ręce. Znane są przypadki, kiedy ognisko ASF pojawiło się w gospodarstwie, bo rolnik przywiózł drewno z lasu. Było zebrane w miejscu gdzie przebywały zarażone dziki. Po drodze część zebranego drewna trafiła do sąsiada i to wystarczyło, żeby pojawiło się kolejne ognisko wirusa" - dodaje Emilian Kudyba.
Na spotkania może przyjść każdy.
Jest to związane ze stwierdzeniem u tych zwierząt przypadków Afrykańskiego Pomoru Świń.
O kolejnych dwóch ogniskach afrykańskiego pomoru świń w Polsce poinformował Główny Lekarz Weterynarii. Zarażone zwierzęta są w gminach: Mońki w województwie podlaskim oraz Janów Podlaski w Lubelskiem.
Blisko 1,1 tys. świń znajdowało się w gospodarstwie w gminie Goniądz, w którym wyznaczono 50. ognisko afrykańskiego pomoru świń u trzody chlewnej w Polsce - poinformował Główny Lekarz Weterynarii.
Nawet 100 tysięcy złotych dofinansowania mogą dostać rolnicy z terenów objętych ASF. Dwa programy pomocowe przygotowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.