Radio Białystok | Wiadomości | Pierwsze ognisko ASF w powiecie łomżyńskim
To pierwsze ognisko afrykańskiego pomoru świń w powiecie łomżyńskim. W jednym z gospodarstw w Mocarzach w gminie Jedwabne stwierdzono obecność wirusa w gospodarstwie rolnym.
Trzodę chlewną zlikwidowano
Trzodę chlewną z tego gospodarstwa już zlikwidowano, zaś teren obszaru zapowietrzonego w promieniu 3 km wokół oznakowano specjalnymi tablicami informującymi o chorobie.
Jak mówi zastępca powiatowego lekarza weterynarii w Łomży dr Emilian Kudyba, pozostałe decyzje zapadną niebawem.
Rozporządzenie wojewody wyznaczy granice obszaru zagrożonego oraz obowiązujące na nim zakazy i nakazy. Obostrzenia będą obowiązywać co najmniej przez miesiąc, podczas których wytężona praca czeka przede wszystkim weterynarzy.
- Wcześniej na tym terenie stwierdzono obecność wirusa u dwóch martwych dzików, ale jest to pierwszy przypadek pomoru stwierdzony w powiecie łomżyńskim u świń hodowlanych - poinformował dr Emilian Kudyba.
ASF w powiecie zambrowskim
W 2016 r. fragment powiatu znalazł się w granicach obszaru zapowietrzonego po tym jak ASF wykryto w gospodarstwie w Zbrzeźnicy w powiecie zambrowskim.
Do tej pory w Polsce wykryto ok. 70 ognisk tego wirusa u trzody chlewnej i ponad 400 przypadków choroby u dzików.
Możliwość odstrzałów sanitarnych dzików na terenie parków narodowych, budowa ogrodzenia na granicy z Białorusią i Ukrainą i bioasekuracja - to sposoby, które mają pomóc zwalczać ASF w Polsce - mówił w niedzielę (30.07) w Białymstoku minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.
"Wystarczy zastosować kilka prostych zasad, które zmniejszą ryzyko przeniesienia wirusa ASF" - mówią lekarze weterynarii.
O kolejnych dwóch ogniskach afrykańskiego pomoru świń w Polsce poinformował Główny Lekarz Weterynarii. Zarażone zwierzęta są w gminach: Mońki w województwie podlaskim oraz Janów Podlaski w Lubelskiem.