Radio Białystok | Wiadomości | Policja i prokuratura odmawiają wszczęcia dochodzenia w sprawie niszczenia lęgów jaskółek brzegówek pod Tykocinem

Policja i prokuratura odmawiają wszczęcia dochodzenia w sprawie niszczenia lęgów jaskółek brzegówek pod Tykocinem

autor: Ryszard Minko

17.08.2017, 07:17, akt. 07:35

Ornitolodzy donoszą o masowym zniszczeniu blisko pół tysiąca lęgów będących pod ścisłą ochroną jaskółek brzegówek – a policja i prokuratura odmawiają wszczęcia dochodzenia.

Żwirownia pod Tykocinem, fot. Ryszard Minko
Żwirownia pod Tykocinem, fot. Ryszard Minko


0:00
0:00
Policja i prokuratura odmawiają wszczęcia dochodzenia w sprawie niszczenia lęgów jaskółek brzegówek - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Mogło dojść do uśmiercenia nawet 2,5 tys. ptaków

Chodzi o wydarzenia sprzed kilku tygodni na jednej z podtykocińskich żwirowni. Jeden z mieszkańców zaalarmował Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków o tym, że podczas wydobywania kruszywa niszczone są norki, w których wysiadują pisklęta jaskółki brzegówki. Jak mówi Adam Zbryt z PTOP w Białymstoku, w sumie mogło dojść do uśmiercenia nawet 2,5 tysiąca ptaków – dorosłych par wraz z pisklętami.

Ornitolodzy poinformowali policję

Ornitolodzy o wszystkim poinformowali policję. Jednak po kilkutygodniowym postępowaniu sprawdzającym, funkcjonariusze odmówili wszczęcia dochodzenia w tej sprawie. Decyzję poparła Prokuratura Rejonowa w Białymstoku. Jak mówi prokurator Katarzyna Pietrzycka, nie potwierdziły się doniesienia o tak dużej skali zniszczeń w świecie zwierzęcym, a prace w żwirowni zostały wstrzymane.

Zażalenie działaczy PTOP

Tymczasem działacze PTOP złożyli zażalenie na tę decyzję, bo ich zdaniem całe postępowanie prowadzone było wyjątkowo niedokładnie. Między innymi zwracają uwagę na to, że nie skonsultowano się z żadnymi specjalistami, natomiast posłużono się wydrukiem z internetowej strony producenta budek lęgowych, by opisać wiedzę policji na temat biologii brzegówek.

O sprawie nie informowano Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, która w uzasadnionych przypadkach może wydać zgodę na prace w okresie lęgowym. Jak mówi dyrektor RDOŚ w Białymstoku Beata Bezubik, nikt o taką zgodę nie występował. Dodaje też, że w Polsce jaskółki brzegówki są pod ścisłą ochroną, która obowiązuje nie tylko na terenach chronionych, ale wszędzie – niezależnie od statusu gruntu.

Jaskółki zasiedliły kilka ścian żwirowni, zniszczona miała zostać jedna z nich – największa. Koncesję na wydobycie kopalin w tym miejscu ma przedsiębiorca z województwa mazowieckiego. Nie udało nam się z nim skontaktować. Jego telefon milczy, a na żwirowni nie są prowadzone żadne prace.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Projekt ochrony ptaków szponiastych i bociana czarnego w Podlaskiem

30.04.2017, 15:36

Dlaczego orliki krzykliwe żerują także w nietypowych miejscach, takich jak np. sąsiedztwo domków letniskowych, chcą się m.in. dowiedzieć ornitolodzy w ramach projektu ochrony wybranych gatunków ptaków strefowych w Podlaskiem i Warmińsko-mazurskiem.


Bociany on-line w Łomżyńskim Parku Krajobrazowym Doliny Narwi

12.04.2017, 08:32

Jak wygląda życie bocianów, można oglądać w internecie dzięki transmisji on-line z gniazda tych ptaków w Łomżyńskim Parku Krajobrazowym Doliny Narwi. To jeden z elementów programu ochrony bocianów w dolinach rzek w północno-wschodniej Polsce.


Akcja pomocy bocianom - 300 gniazd ma być przeniesionych w bezpieczne miejsca

21.02.2017, 10:58

Do 2020 r., w dolinach rzecznych wschodniej Polski, ma być przeniesionych 300 bocianich gniazd ze starych dachów czy niezabezpieczonych słupów energetycznych w bezpieczniejsze dla nich miejsca.





ZNAJDŹ NAS





Osyda - koncert live w Polskim Radiu Białystok














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok