Radio Białystok | Wiadomości | Akcja pomocy bocianom - 300 gniazd ma być przeniesionych w bezpieczne miejsca
Do 2020 r., w dolinach rzecznych wschodniej Polski, ma być przeniesionych 300 bocianich gniazd ze starych dachów czy niezabezpieczonych słupów energetycznych w bezpieczniejsze dla nich miejsca.
Akcja przenoszenia gniazd to jeden z elementów ochrony bociana białego
Akcja przenoszenia gniazd to jeden z elementów projektu ochrony bociana białego w dolinach rzecznych wschodniej Polski, czyli w czterech regionach: Podlaskim, Mazowieckim, Warmińsko-Mazurskim i Lubelskim. Program do lipca 2020 r. realizuje wspólnie z innymi podmiotami Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.
Wartość projektu to 6 mln zł
Wartość projektu to 6 mln zł - pieniądze pochodzą z Unii Europejskiej z programu Life oraz od niemieckiej organizacji Vogelschutz Komitee e.V.
Do końca lutego będzie przeniesionych 31 gniazd
Do końca lutego będzie przeniesionych w bezpieczne miejsca 31 gniazd. Prace prowadzono już np. w rejonie Warszawy, Siemiatycz czy Białegostoku.
Sprzyjają im zimowe warunki, gdy nie ma błota, a ziemia jest zamarznięta, bo wówczas łatwiej poruszać się w terenie - wyjaśnia Adam Zbyryt z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.
Koordynator projektu Adam Zbyryt wyjaśnił ideę przenoszenia bocianich gniazd. Podstawowym celem jest ochrona bociana białego poprzez zachowanie jego miejsc lęgowych oraz złagodzenie sytuacji konfliktowych na linii człowiek - przyroda.
Przenoszeniem gniazd zajmuje się firma energetyczna
Przenoszeniem gniazd zajmuje się firma energetyczna, która wygrała przetarg na te prace. Jak mówił Adam Zbyryt, przenoszone są gniazda posadowione na dachach i kominach budynków, starych, próchniejących drzewach, wolnostojących starych słupach elektroenergetycznych, czyli takie, które przy braku interwencji mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi oraz samych bocianów.
Porażenie prądem - m.in. to zagraża bocianom
Porażenia prądem, kolizje z liniami energetycznymi, zanikanie żerowisk są wymieniane wśród najważniejszych problemów, które zagrażają bocianom. Gniazda są przenoszone na wolnostojące słupy wyposażone w platformy. Ponadto, montowane są także budki lęgowe dla wróbli i mazurków. Adam Zbyryt tłumaczy, że w trakcie badań przeprowadzanych przez PTOP okazało się, że ptaki, także szpaki czy kawki. chętnie zasiedlają gniazda bocianów.
Prace przy przenoszeniu bocianich gniazd będą też odbywać się jesienią
Kolejne prace przy przenoszeniu bocianich gniazd będą się odbywać również jesienią, gdy bociany odlecą. Projekt ochrony bociana białego jest realizowany w dolinach rzek: Narew, Biebrza, Bug, Nurzec, Liwiec, Omulew, Płodownica na dziesięciu obszarach Natura 2000: Górna Dolina Narwi, Bagienna Dolina Narwi, Bagno Wizna, Ostoja Biebrzańska, Dolina Górnego Nurca, Przełomowa Dolina Narwi, Dolina Dolnej Narwi, Dolina Omulwi i Płodownicy, Dolina Liwca, Dolina Dolnego Bugu.
W ostatnich latach w Polsce ubyło ok. 10 tys. par bocianów
Jak wcześniej tłumaczył Adam Zbyryt, ochrona bocianów jest konieczna, bo mimo że obecność tych ptaków wydaje się powszechna, w ciągu dziesięciu ostatnich lat w Polsce ubyło ok. 10 tys. par bocianów. Wskazywał, że coraz mniej ludzi akceptuje obecność bocianów w gospodarstwach, zwłaszcza na dachach budynków. Zdarzają się przypadki usuwania gniazd z dachów, bez zapewniania bocianom możliwości gniazdowania w pobliżu, w bezpiecznym miejscu.
Monitoring lęgów bocianów
W ramach projektu, PTOP będzie również prowadzić monitoring lęgów bocianów na terenie dziesięciu obszarów sieci Natura 2000. Mają też być wyremontowane ośrodki rehabilitacji bocianów w Biebrzańskim Parku Narodowym i Łomżyńskim Parku Krajobrazowym Doliny Narwi.
Według przeprowadzonego w 2014 roku międzynarodowego spisu bociana białego, polska populacja tych ptaków nie przekracza 45 tys. par lęgowych i jest nawet o 15-20 % mniejsza niż 10 lat wcześniej.