Radio Białystok | Wiadomości | Bociany on-line w Łomżyńskim Parku Krajobrazowym Doliny Narwi

Bociany on-line w Łomżyńskim Parku Krajobrazowym Doliny Narwi

12.04.2017, 08:32, akt. 09:12

Jak wygląda życie bocianów, można oglądać w internecie dzięki transmisji on-line z gniazda tych ptaków w Łomżyńskim Parku Krajobrazowym Doliny Narwi. To jeden z elementów programu ochrony bocianów w dolinach rzek w północno-wschodniej Polsce.

Foto: Adam Dąbrowski
Foto: Adam Dąbrowski

Kamerę zamontowano w miejscowości Rakowo-Czachy

Kamerę zainstalowano w ostatnich dniach przy bocianim gnieździe w miejscowości Rakowo-Czachy w gminie Piątnica. 

Program realizuje Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków wspólnie z partnerami w czterech regionach: Podlaskiem, Mazowieckiem, Warmińsko-Mazurskiem i Lubelskiem w dolinach rzek: Narew, Biebrza, Bug, Nurzec, Liwiec, Omulew, Płodownica na dziesięciu obszarach Natura 2000. 

Kamera (...) umożliwia pełniejszą i dokładniejszą obserwację procesu składania jaj, wykluwania się piskląt i ich rozwoju, a także rodzicielskich zachowań ptaków. Bociania para już jest na miejscu, czekamy na proces składania jaj - napisano na stronie internetowej Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi. 

Transmisję można oglądać na stronie. Trwa konkurs na imiona obserwowanych bocianów. 

Duża popularność transmisji z życia bocianów on-line 

Koordynator programu ochrony bociana białego Adam Zbyryt powiedział we wtorek (11.04), że było wiele transmisji on-line z bocianich gniazd w różnych miejscach w Polsce, ale wciąż są one popularne, bo ludzie lubią bociany, darzą sympatią te ptaki i chętnie podglądają ich życie. Zaznaczył przy tym, że nigdy nie wiadomo, co się wydarzy w życiu danej bocianiej pary, czy uda się bocianom odchować z sukcesem młode i ile ich będzie. "Czasem dzieją się tragedie, młode są wyrzucane z gniazda" - dodał. W przypadku gniazda nad Narwią można w tle dodatkowo oglądać rozlewiska tej rzeki. 

Transmisja będzie prowadzona w tym roku do odlotu bocianów i przez kolejnych dziewięć lat w sezonie, gdy obecne są bociany: od ich przylotu do odlotów. 

Filmowanie z drona pozwoli precyzyjnie policzyć młode

Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków chce też dokładnie zbadać lęgi bocianów; sprawdzić, ile młodych się wykluwa i ile z sukcesem przeżyje. W monitoringu ma pomóc kupiony w projekcie dron. Filmowanie z drona pozwoli precyzyjnie policzyć młode. Testy drona trwają. 

Ornitolodzy zabezpieczą ok. 300 gniazd 

Projekt ochrony bociana białego będzie trwał do końca lipca 2020 r. W jego ramach ornitolodzy m.in. przenoszą bocianie gniazda ze starych dachów czy niezabezpieczonych słupów energetycznych na specjalne słupy. Łącznie ma być zabezpieczonych ok. trzystu gniazd. 

Według przeprowadzonego w 2014 roku międzynarodowego spisu bociana białego polska populacja tych ptaków nie przekracza 45 tys. par lęgowych i jest nawet o 15-20 proc. mniejsza, niż 10 lat wcześniej. Polska - obok Hiszpanii, Ukrainy, Białorusi, Litwy i Łotwy - podaje PTOP w uzupełnionym wydaniu "Poradnika ochrony bociana białego". Kilka lat temu poradnik - pierwszą jego wersję - wydało Towarzystwo Przyrodnicze "Bocian". 

Budżet programu ochrony bociana białego to 6 mln zł. Pieniądze pochodzą z UE z programu Life oraz od niemieckiej organizacji Vogelschutz Komitee e.V.

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Podglądanie bocianów w Łomżyńskim Parku Krajobrazowym Doliny Narwi

26.03.2017, 08:04

W całej Polsce jest już kilkadziesiąt takich miejsc, ale w rejonie Łomży to będzie pierwsze - kamerę podglądającą życie w bocianim gnieździe zamontuje Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi.


Na Podlasie przyleciały już pierwsze bociany

14.03.2017, 19:27

Pierwsze bociany widziano m.in. w okolicach Łomży czy Bociek. 


Akcja pomocy bocianom - 300 gniazd ma być przeniesionych w bezpieczne miejsca

21.02.2017, 10:58

Do 2020 r., w dolinach rzecznych wschodniej Polski, ma być przeniesionych 300 bocianich gniazd ze starych dachów czy niezabezpieczonych słupów energetycznych w bezpieczniejsze dla nich miejsca.


Ptaki w miastach - problemy czy przyjemność?

11.02.2017, 14:58

Niektóre ptaki tak się "rozpanoszyły", że stały się bardzo uciążliwymi sąsiadami dla człowieka.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok