Radio Białystok | Wiadomości | Korycińskie tkaczki będą uczyć jak się robi tkaniny dwuosnowowe

Korycińskie tkaczki będą uczyć jak się robi tkaniny dwuosnowowe

29.04.2017, 09:39, akt. 13:00

Sto osób z województwa podlaskiego będzie mogło bezpłatnie poznać tajniki tworzenia tkaniny dwuosnowowej - jednego z najbardziej znanych i charakterystycznych wyrobów ludowych w regionie. W Korycinie rozpoczął się w sobotę (29.04) cykl specjalnych warsztatów.

Warsztat tkaniny dwuosnowowej Ludgardy Sieńko z Janowa, fot. Anna Petrovska
Warsztat tkaniny dwuosnowowej Ludgardy Sieńko z Janowa, fot. Anna Petrovska

Bezpłatne zajęcia będą odbywały się raz w miesiącu

Szkolenie jest bezpłatne; pieniądze na ten projekt Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Korycinie dostał z Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Dzięki temu uda się zorganizować w sumie pięć warsztatów, po jednym spotkaniu od kwietnia do sierpnia. W każdym może wziąć udział po 20 osób.

Szkolenia są prowadzone w profesjonalnej pracowni, z kołowrotkami i zabytkowymi krosnami, która powstała w ośrodku w Korycinie. Uczestnicy warsztatów spróbują swoich sił na krosnach, ale również poznają historię tkaniny dwuosnowowej w regionie czy symbolikę motywów we wzorach tkaniny.

Tkaninę dwuosnowową trzeba chronić za wszelką cenę. Tkactwo, to zawód ginący, tkaczek w województwie podlaskim już praktycznie nie ma. Ostoją jest Janów, ale też odbudowujemy tę tradycję w gminie Korycin - powiedziała szefowa tamtejszego ośrodka kultury Beata Matyskiel.

Przekazać tradycję

Warsztaty prowadzi m.in. pani Bernarda Rość, która w tkactwie dwuosnowowym ma ponad 30-letnie doświadczenie, przejęte po mamie i teściowej. Dzięki rocznemu stypendium resortu kultury mogła wykształcić swoją córkę, która zapewnia przejęcie tradycji.

Tkanina dwuosnowowa tkana jest z wełny na ręcznych krosnach. Składa się z dwóch warstw w różnych kolorach, które - w połączeniu - tworzą ornament. Na obu stronach uzyskiwany jest jednakowy wzór, ale w różnych kolorach. Obok drzew czy figur geometrycznych, głównych jej motywów, tka się także np. sceny z życia wiejskiego.

Tkanina dwuosnowowa zaczyna być modna za granicą

Beata Matyskiel zwróciła uwagę, że tkanina dwuosnowowa zaczyna być modna za granicą. Choć stosunkowo droga, bo bardzo pracochłonna, motywami i wykonaniem wzbudziła zainteresowanie odbiorców z Chin. "Kupują wszystko co tkaczki wyprodukują i przerabiają u siebie na jakieś piękne, modne torebki. To jest podobno taki hit tego sezonu i płacą ludzie za to ogromne pieniądze" - dodała.

Warsztatów będzie w sumie pięć; w sobotnich bierze udział duża grupa osób zainteresowanych z Suchowoli, w maju będzie to grupa z Krynek. Chętni na kolejne warsztaty wciąż mogą się zgłaszać.

| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Japonki uczą się tkactwa na Podlasiu

14.07.2016, 15:20

Podlaskie artystki ludowe uczą wykonywania tkaniny dwuosnowowej gości z Japonii.


Podlaska tkanina dwuosnowowa zachwyciła Japończyków

13.06.2016, 10:28

Tkaczki z Janowa do kraju kwitnącej wiśni sprzedały już blisko 2 tysiące tkanin.


"Dwuosnowa eksportowa"- reportaż Joanny Sikory

12.11.2020, 00:01

Podlaska tkanina dwuosnowowa zachwyca miłośników tej techniki nie tylko w Polsce, ale i ... Japonii.





ZNAJDŹ NAS





Osyda - koncert live w Polskim Radiu Białystok














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok