Radio Białystok | Wiadomości | "Kraina wątku i osnowy" - białostocki projekt promujący tradycyjne tkactwo
Szlak tradycyjnego tkactwa, warsztaty i konkursy tkackie, ale też działania dla młodzieży - złożą się na projekt "Kraina wątku i osnowy" Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku. Ma on promować zanikające dziś dziedzictwo - tkactwo tradycyjne.
Projekt potrwa do listopada
Projekt właśnie się rozpoczął, potrwa do listopada. Chodzi w nim o to, aby zadbać o dawne wzory i dawne rzemiosło, które dziś jest zanikającym dziedzictwem, a także w sposób nowoczesny zachęcić do niego młodzież - poinformował w czwartek (25.05) na konferencji prasowej dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku Cezary Mielko.
W regionie wciąż są osoby, które zajmują się tradycyjnym tkactwem, mają swoje warsztaty, są aktywne, ale mamy też tutaj całe bogactwo wzorów i rzemiosła - powiedziała Krystyna Kunicka, kierowniczka działu sztuk plastycznych w WOAK.
Stąd pomysł - jak dodała - skorzystania z wiedzy i doświadczenia podlaskich tkaczek i przekazanie ich umiejętności młodszym pokoleniom.
Szlak turystyczny "Kraina wątku i osnowy"
Na terenie dwóch podlaskich gmin: Janowa i Korycina powstanie szlak turystyczny "Kraina wątku i osnowy". Mieszka i tworzy tam większość podlaskich tkaczek tkaniny dwuosnowowej - jeden z najbardziej znanych i charakterystycznych wyrobów ludowych w regionie. - Będzie to produkt turystyczny i edukacyjny, specjalnie przygotowany i oznakowany, by wszyscy w przystępny sposób mogli zapoznać się z tradycją i wzornictwem tkanin dwuosnowowych – powiedział Cezary Mielko.
Tkaniną dwuosnowową chce się promować sam Korycin. W tamtejszym Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Turystyki ruszyły pod koniec kwietnia warsztaty dla chętnych chcących poznać tajniki tkania tą techniką.
Warsztaty z różnych technik tkactwa
Warsztaty z różnych technik tkactwa: sejpaku, tkaniny wielonicielnicowej, wybieranej, jak również dwuosnowowej będą organizowane także w ramach projektu WOAK. Krystyna Kunicka mówiła, że w pięciodniowych szkoleniach wezmą udział twórcy ludowi, rzemieślnicy i osoby, które np. myślą o otwarciu działalności w tym kierunku. Będzie to dla nich okazja do poznania techniki i spróbowania własnych sił w tkaniu.
Spotkanie z projektantem i konkurs dla tkaczek
Ważną częścią projektu będą działania skierowane do młodzieży, które mają przybliżyć całą tradycję tkactwa, ale też pokazać, jak wzory i techniki można wykorzystać we współczesnym projektowaniu i działaniach artystycznych. Odbędzie się m.in. spotkanie z projektantem, który wykorzystuje tradycyjne wzory w swoich projektach, czy warsztaty zdobienia tkackimi wzorami.
Zorganizowany będzie też ogólnopolski konkurs dla tkaczek. Ma to być okazja do integracji środowiska i wymiany doświadczeń. Projekt zakończy forum tkactwa.
Projekt WOAK został dofinansowany przez resort kultury.