Radio Białystok | Wiadomości | KE chce wstrzymania wycinki w Puszczy Białowieskiej do czasu rozpatrzenia pozwu w Trybunale
Polskie Radio dowiedziało się nieoficjalnie, że oficjalny wniosek o zastosowanie tak zwanych środków tymczasowych został wysłany do Luksemburga. Prośba jest związana z pozwem przeciwko Polsce.
Komisja ogłosiła kilkanaście dni temu, że kieruje sprawę do Luksemburga. Bruksela odrzuciła wyjaśnienia Warszawy, że wycięcie zaatakowanych przez kornika drzew jest konieczne, by ratować ważne siedliska.
Polska może do 4 sierpnia odnieść się do wniosku Komisji Europejskiej
Teraz, zgodnie z procedurami Polska może do 4 sierpnia odnieść się do wniosku Komisji Europejskiej i przedstawić sędziom swoje argumenty. Następnie Trybunał Sprawiedliwości je oceni i ogłosi decyzję. Zwykle takie prośby o środki tymczasowe są rozpatrywane bardzo szybko, nawet do miesiąca. Komisja we wniosku do Trybunału napisała, że łamane jest unijne prawo, sytuacja jest wyjątkowa, sprawa pilna i argumentowała nieodwracalnymi stratami. Jeśli sędziowie przyznają rację Brukseli, wtedy nakażą Warszawie wstrzymanie prac w Puszczy Białowieskiej. A później rozpatrzą całą sprawę i pozew Komisji przeciwko Polsce.
W przypadku stwierdzenia naruszenia unijnych przepisów zasądzane będą wysokie kary finansowe
Może to potrwać od półtora roku do dwóch lat. W przypadku stwierdzenia naruszenia unijnych przepisów w sprawach środowiskowych zasądzane będą bardzo wysokie kary finansowe. Polska, po ogłoszeniu pozwu przez Komisję zapowiedziała, że jest gotowa bronić swoich racji przed Trybunałem. Resort środowiska informował, że minister Jan Szyszko przedstawi sędziom dowody na to, że działania podejmowane w Puszczy Białowieskiej są zgodne z unijnym prawem.
W Puszczy od dwóch miesięcy jest obóz ekologów
W Puszczy od dwóch miesięcy jest obóz ekologów z Greenpeace i Dzikiej Polski. Wspierają ich także aktywiści z 6 krajów.
Od maja 2017 roku działacze przeprowadzili dziesięć blokad ciężkiego sprzętu wycinającego drzewa na terenie puszczańskich nadleśnictw. Uczestnicy obozu, na bieżąco sprawdzają i dokumentują łamanie zaleceń UNESCO w sprawie wycinki drzew.
Lasy Państwowe planują pozwać protestujących o odszkodowania, bo każda godzina blokady to straty.