Radio Białystok | Wiadomości | Szyszko: Chcemy, aby puszcza była wzorem dla całego świata

Szyszko: Chcemy, aby puszcza była wzorem dla całego świata

22.06.2017, 16:45, akt. 21:34

Minister środowiska Jan Szyszko pokazywał w czwartek (22.06) Puszczę Białowieską ambasadorom kilkunastu krajów. Objazd zorganizowali leśnicy i ministerstwo. - To spotkanie z ambasadorami, którzy interesują się Puszczą Białowieską i chcą się zapoznać z tym, co się tutaj dzieje - mówił Szyszko.

Wizyta ministra Jana Szyszki w Puszczy Białowieskiej, 22.06.2017, fot. Edyta Wołosik
Wizyta ministra Jana Szyszki w Puszczy Białowieskiej, 22.06.2017, fot. Edyta Wołosik


0:00
0:00
Minister Szyszko przedstawiał w Białowieży swoją wizję ochrony Puszczy - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

"Zabić kornika, bo puszcza znika"

- Chcemy, aby Puszcza Białowieska była wzorem dla całego świata w zakresie racjonalnej gospodarki, użytkowania zasobów przyrodniczych po to, żeby te zasoby przyrodnicze istniały - podkreślał minister w Białowieży. Zapewniał, że działania polegające na odtwarzaniu siedlisk za pomocą - jak to określił - inżynierii ekologicznej, są zgodne z prawem UE.

Na briefing przyszli zarówno przeciwnicy wycinki, jak i osoby popierające działania MŚ. "Popieramy ministra Szyszkę!", "Zabić kornika, bo puszcza znika" - krzyczeli zwolennicy, którzy stanęli za ministrem. Przeciwnicy stali z banerami "Jeszcze puszcza nie zginęła!".

Szyszko: drastycznie zmniejszono pozyskanie drewna

Szyszko mówił, że Puszcza Białowieska to miejsce unikatowe, "perła w skali światowej pod względem bioróżnorodności". Zaznaczył, że to równocześnie obiekt przyrodniczy, który ma "świetnie udokumentowaną historię użytkowania". 

- Rotacyjny sposób trwania puszczy powinien polegać na tym, że to, co się starzeje i dochodzi do pewnego wieku starczego, powinno być usuwane i zastępowane nowym pokoleniem. Tak się nie stało, drastycznie zmniejszono pozyskanie drewna i w ten sposób spowodowano lawinowe zamieranie drzewostanów, poprzez wybuch chorób związanych z różnymi  gatunkami drzew - mówił Szyszko.



Puszcza Białowieska bezprawnie na liście dziedzictwa przyrodniczego UNESCO - twierdzi minister środowiska



- Finałem tego jest to, że zamieranie drzewostanów spowodowało również zamieranie siedlisk ważnych z punktu widzenia UE, jak również siedlisk dla gatunków - dodał szef resortu środowiska. Powiedział też, że obecnie w puszczy leży ok. 4 mln metrów sześciennych drewna.  

Specjalny program dla puszczy

Minister przypomniał, że w 2016 r. przeprowadzona została pełna inwentaryzacja puszczy, zarówno na obszarze parku narodowego, jak i trzech puszczańskich nadleśnictw. 

- Od tego roku uruchomiliśmy specjalny program, polegający na tym, że jedna trzecia części gospodarczej zostaje pozostawiona bez dotykania ręką człowieka. I dwie trzecie tej powierzchni zostaje przeznaczone na cele regeneracji układów przyrodniczych, gdzie - zgodnie z prawem UE, broniąc prawa UE - postaramy się odtworzyć to, co zaczęło zanikać - mówił Szyszko.

- Każdy z państwa może podjąć swoją decyzję i powiedzieć, po czyjej jest stronie: czy po stronie tych 17 tys. ha, które nie będą dotykane ręką człowieka, ale które będą monitorowane pod względem występujących gatunków i zmian, czy też po stronie tej, gdzie zgodnie z prawem UE będziemy za pomocą inżynierii ekologicznej odtwarzali te siedliska, które zostały zniszczone - mówił do dziennikarzy.



Czy jest możliwy dialog?

Dziennikarze pytali ministra, co dalej w sporze ws. Puszczy Białowieskiej - czy jest możliwy dialog, spotkanie stron, "okrągły stół".  - Jeżeli chodzi o dalsze sprawy, jest monitoring, jest strona internetowa Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, jak również w Ministerstwie Środowiska i możecie państwo zadać konkretne pytania w stosunku do konkretnych gatunków, konkretnego miejsca występowania" -  odpowiedział Szyszko. 

Dodał, że to samo mogą zrobić zwolennicy i przeciwnicy wycinki, ale  "w odniesieniu do konkretnych danych, mapy, miejsca". - I wtedy będziemy rozmawiali - mówił.

"Nie powinno walczyć się z kornikiem za pomocą piły spalinowej"

Dyrektor Greenpeace Polska Robert Cyglicki powiedział, że ekolodzy protestujący przeciwko wycinaniu Puszczy Białowieskiej liczą na to, iż minister środowiska "pod wpływem presji międzynarodowej" na początek wycofa z puszczy ciężki sprzęt używany do wycinki, a potem będzie wstrzymana wycinka drzewostanów ponadstuletnich, gdzie - jak to ujął - "nie powinno walczyć się z kornikiem za pomocą piły spalinowej".  Dodał, że byłby to dobry kierunek, by zacząć rozmawiać.

Cyglicki w trakcie briefingu ministra rozmawiał z niektórymi  ambasadorami. - Zadawali bardzo ciekawe pytania (...), ewidentnie też nie byli zaproszeni na wizytację w te miejsca, w których minister środowiska walczy z martwym drzewem, które w żaden sposób nie zagraża lasowi i w którym nie ma już kornika - mówi Cyglicki.



Aktywiści ponownie blokują wycinkę w Puszczy Białowieskiej



Dyrektor Greenpeace Polska dodał, że protestujący przeciwko wycince będą w puszczy tak długo, jak będzie to potrzebne. - Czekamy cały czas na decyzję KE, niedługo będzie nowa decyzja ze strony komitetu UNESCO, który spotka się w Krakowie - mówił.

Działacze Greenpeace i Fundacji Dzika Polska od kilku tygodni protestują przeciwko wycince drzew w Puszczy Białowieskiej. W czwartek (22.06) po południu zaczęli piątą blokadę ciężkiego sprzętu używanego do wycinki.

PO złożyła projekt uchwały ws. obrony Puszczy Białowieskiej

Platforma Obywatelska złożyła w czwartek (22.06) w Sejmie projekt uchwały ws.obrony Puszczy Białowieskiej. Jak powiedziała Gabriela Lenartowicz (PO), "jest to protest parlamentarzystów wobec  bezprawnych działań" ministra środowiska oraz apel do premier Beaty Szydło, by je powstrzymała. O poparcie uchwały posłanka zaapelowała też do organizacji pozarządowych oraz "ludzi świata nauki i kultury" zaangażowanych w sprawę Puszczy.

Jak napisano w projekcie uchwały, Puszcza Białowieska "stanowi kompleks leśny o ogromnych przyrodniczych i kulturowych walorach", a obecnie "w Puszczy prowadzona jest masowa wycinka drzew pod rzekomym pretekstem walki z kornikiem drukarzem i zapewnienia bezpieczeństwa publicznego i pożarowego".


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Radni PO w sejmiku województwa podlaskiego chcą "okrągłego stołu" ws. Puszczy Białowieskiej

20.06.2017, 14:34

Radni Platformy Obywatelskiej w sejmiku województwa podlaskiego chcą zwołania "okrągłego stołu" ws. Puszczy Białowieskiej, aby szukać kompromisu w związku z prowadzoną tam wycinką drzew. Przeciwko wycince protestują ekolodzy. Organizatorzy turystyki skarżą się na straty.


Mieszkańcy Puszczy Białowieskiej są zaniepokojeni mniejszą liczbą turystów. Najgorszy sezon od lat?

19.06.2017, 07:13

Hotelarze, sprzedawcy, właściciele kwater i przewodnicy obawiają się, że ten sezon będzie należał do najgorszych od lat, a wielu z nich będzie zmuszonych zamknąć swoje firmy. Powód? Zamieszanie wokół Puszczy Białowieskiej związane z wycinaniem drzew, zakazy wejścia do lasu, czy zamykanie szlaków przez nadleśnictwa.


Naukowcy chcieli sprawdzić wycinkę w Puszczy - nie wpuściła ich Straż Leśna

9.06.2017, 15:50

To miała być naukowa wizja lokalna dotycząca prac leśników podczas masowej wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej - jednak nie doszła do skutku, bo na drodze biologów stanęła Straż Leśna.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok