Radio Białystok | Wiadomości | Noc Muzeów w Podlaskiem [zdjęcia]
Dobre buty, dużo wolnego czasu i chęć odwiedzenia miejsc, do których na co dzień zajrzeć nie mamy czasu - tyle wystarczyło, by móc spędzić wspaniały wieczór, a nawet noc ze sztuką. W najbliższą sobotę (20.05) w całej Europie odbyła się Noc Muzeów. W Podlaskiem, na odwiedzających m.in. muzea i galerie sztuki, czekało wiele atrakcji.
Podczas nocy muzeów za darmo można było uczestniczyć w przygotowanych wydarzeniach kulturalnych. Do skorzystania z atrakcji w stolicy Podlasia zachęcał Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.
Atrakcje w Białymstoku
W Białymstoku kursowały w sobotę (20.05) specjalne autobusy, które zawoziły uczestników do kilkudziesięciu placówek z atrakcjami. Autobusy linii A jeździły od ul.Sienkiewicza, przy rzece Białej do Instytutu Pamięci Narodowej, zaś linii B od Węglowej Muzeum Motoryzacji i Techniki do Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego przy 11 Listopada.
- Warto wcześniej wybrać interesujące nas atrakcje - przypomina dyrektor Muzeum Wojska Robert Sadowski. Podczas tegorocznej Nocy Muzeów w całym regionie było mnóstwo interesujących wystaw, koncertów i spotkań.
Jak co roku białostocka Noc Muzeów była okazją do bezpłatnego zwiedzania miejskich zabytków, obejrzenia wystaw, projekcji filmowych, pokazów, warsztatów.
Pierwsze atrakcje rozpoczęły się o 14:00. Odbyła się Gra Miejska z szukaniem śladów Zamenhofa, jednak większość wydarzeń rozpoczęła się około 17:00 i potrwała do północy.
Na Dziedzińcu Pałacu Branickich można było oglądać pokazy rekonstrukcje Grupy Wschód, pasjonującej się historią ziemi podlaskiej, zaś w Pałacu poznać świat mikrokosmosu ludzkiego ciała. Ciekawscy zajrzeli też do piwnic, by obejrzeć system ogrzewania z XVIII wieku. Kto chce obejrzeć, co kryje się w Bramie Wielkiej oraz obejrzeć XVIII-wieczny zegar przy Pałacu Branickich - mógł rozpocząć zwiedzanie od 19:00 - ustawiają się tam długie kolejki.
W sobotę (20.05) podczas Nocy Muzeów w Operze i Filharmonii Podlaskiej przy ulicy Odeskiej w Białymstoku było można podziwiać zabytkowe odbiorniki radiowe. Polskie Radio Białystok zaprezentowało w operze blisko 100 zabytkowych egzemplarzy. Pracownicy radia zademonstrowali też klasyczny montaż dźwięków na taśmach. Wystawa "Magia Radia" rozpoczęła się o 17:00.
Placówki Muzeum Podlaskiego stawiają na sentymenty
Placówki Muzeum Podlaskiego postawiły na sentymenty: o 22:00 można było pójść na spacer historyczny. Śladami najważniejszych instytucji w mieście w czasach PRL-u poprowadził dyrektor Andrzej Lechowski. Podobny klimat można było poczuć w Muzeum Rzeźby przy Świętojańskiej - otwarta była wystawa "SZTUKA W CIENIU PRL-u", zaś najmłodsi poznali historię willi przy ulicy Świętojańskiej 17.
W Muzeum Historycznym pojawił się portret białostoczan z lat 50. Wystawa przybliża realia życia Białegostoku i jego mieszkańców pierwszych dekad powojennych. Doskonałym świadectwem tamtego czasu są archiwalne fotografie – około 300 pokazywanych w większości po raz pierwszy zdjęć (reporterskich i prywatnych) ze zbiorów Muzeum Podlaskiego.
Wystawy w białostockich galeriach
Galeria Sleńdzińskich i Galeria Arsenał zaprosiły do oglądania swoich kolekcji i nowych wystaw. W tej pierwszej palcówce, jak zawsze, zaplanowano także warsztaty dla najmłodszych, gry planszowe i atelier fotograficzne. W Galerii Marchand przy Kilińskiego można było obejrzeć wystawę "Wiosna". W Muzeum Pamięci Sybiru o 19:00 odbyło się zwiedzanie z przewodnikiem wystawy poświęconej Polakom w Kazachstanie i deportacjom. W Muzeum Archidiecezjalnym była możliwość obejrzenia prac konserwatorskich osiemnastowiecznych ornatów z parafii pw. Św. Jana Chrzciciela w Choroszczy. A na Węglowej od 19:00 - noc kronik filmowych od 1940-1980 roku.
Gwarnie było przed Muzeum Wojska w Białymstoku, pojawili się miłośnicy militariów, można było oglądać dwie wystawy o militarnych dziejach Podlasia i jego mieszkańców oraz o broni.
Do Nocy Muzeów włączyła się Książnica Podlaska, kusząc nie tylko możliwością oglądania panoramy miasta z tarasu widokowego, ale też i podróżą sentymentalną. Ponadto, można było też obejrzeć wystawę dawnej prasy sprzed półwiecza.
W Białostockim Teatrze Lalek do zwiedzania była od 20:00 piwnica z fragmentami scenografii z dawnych spektakli. A stąd już niedaleko do Opery, gdzie można było podziwiać naszą kolekcję starych odbiorników z zasobów Polskiego Radia Białystok. Można było też zobaczyć, jak radiowcy przed laty montowali swoje materiały. Nasz wieczorny program był nadawany z budynku Opery i Filharmonii Podlaskiej.
"Nocny piknik pod Spodkami"
W Spodkach WOAK-u, przy. Św Rocha odbył się "Nocny piknik pod Spodkami" – warsztaty nowocyrkowe, robienia lampionów, zabawy folkowe, zwiedzanie Alkierza Zespołu Pieśni i Tańca "Kurpie Zielone", warsztaty taneczne, potańcówka.
W Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym na Kampusie była też możliwość udziału w multimedialnych warsztatach edukacyjnych, a w centrum miasta, na Uniwersytecie zobaczyć, jaki był dawniej Dom Partii. Chętni mogli też wejść na punkt widokowy przy Kościele św. Rocha i obejrzeć panoramę miasta nocą (to od 19:30 do 24:00)
W IPN-ie wyświetlane były filmy historyczne, była też gawęda o 4. szwadronie 5. Brygady Wileńskiej AK (w tym: prezentacja wyposażenia oddziałów leśnych, zakładanie opatrunków w warunkach polowych, obsługa telefonu polowego, malowanie emblematów patriotycznych, możliwość przymierzenia munduru). Odbyło się też zwiedzanie magazynów archiwalnych IPN z przewodnikiem oraz prezentacja zasobów archiwum cyfrowego.
Atrakcje w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej
Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej czekało na zwiedzających od 17:00 do 21:00. Uczestnicy obejrzeli spektakl "Wiejskie pogaduszki" w wykonaniu Teatru Form Różnych z Zambrowa, poznali życie sów i zobaczyli pokaz ich lotu w Ośrodku Edukacji Ekologicznej - Sokolarnia, a także zwiedzili wybrane ekspozycje stałe. Ponadto chętni mogli porozmawiać o podlaskim, puszczańskim samogonie przy okazji otwarcia nowej ekspozycji stałej. Tajniki "Ducha Puszczy" zdradził Ryszard Doliński - aktor z Białostockiego Teatru Lalek.
Noc muzeów w Supraślu
Od 19:00 można było wybrać się na Noc Muzeów do Supraśla. Tam do obejrzenia PODLASKIE HISTORIE – SACRUM W CZASACH PROFANUM – wystawa fotografii Piotra Sawickiego, dokumentującej prawosławie na Podlasiu w rzeczywistości PRL-u. Była też prezentacja prac Jerzego Nowosielskiego.
Wystawa w Tykocinie
A w Tykocinie pokazane były FOTOGRAFIE BEZ CENZURY 1976-1989 – wystawa plenerowa (na ogrodzeniu przed Synagogą). Do synagogi zaś można było wejść z przewodnikiem o 19:30 i 22:30 . Po raz pierwszy też można było obejrzeć, jak wyglądała synagoga po zagładzie tykocińskich Żydów. Była to pierwsza publiczna prezentacja tego niezwykle ciekawego materiału ikonograficznego.
W Choroszczy było można oglądać zabytkowe monety
Choroszczańskie muzeum pokazało SKARB ZE ZŁOTORII – srebrne monety z IX-XI wieku, odkryte na polu ornym pod Złotorią, w tym denar Bolesława Chrobrego. Atrakcje specjalne: bicie monety oraz projektowanie denara. Uczestnicy Nocy Muzeów mogli zaprojektować własnoręcznie monetę, używając do tego odpowiednich pieczątek lub – w większej skali – projektując od podstaw denara, który zostanie utrwalony w postaci tyflografii (druk wypukły).
Pokazy jazdy ciągników w Ciechanowcu
W Ciechanowcu już od 16:00 odbywały się pokazy jazdy zabytkowych ciągników z kolekcji Działu Techniki Rolniczej, a wśród nich prezentacja i premierowa jazda najnowszego ciągnika Rumely Oil-Pull X 25-40 (na benzynę z wodą!), przygrywała Warszawska Kapela z Targówka. Po zwiedzaniu wnętrz pałacowych i skansenu można było obejrzeć kino pod chmurką.
Gra miejska i spotkanie z Andrzejem Strumiłłą w Suwałkach
Gra miejska, zwiedzanie wystaw i spotkanie z Andrzejem Strumiłłą - to tylko cześć propozycji na suwalską Noc Muzeów. "To jedyna taka noc, kiedy zbiory placówek będą otwarte do północy, a dodatkowo, zwiedzanie uatrakcyjnią m.in. ciekawe zajęcia dla najmłodszych" - podkreślali organizatorzy.
Inauguracja Nocy Muzeów odbyła się o 19:00 w Muzeum im. Marii Konopnickiej. Stamtąd uczestnicy wyruszyli szlakiem gry miejskiej w realiach PRL-u "Rozmowy skontrolowane". Tej nocy odbyło się także otwarcie i premierowe zwiedzanie wystawy: "Przez tęskność" o Marii Stanisławie Konopnickiej z Wasiłowskich.
Z kolei w Muzeum Okręgowym w Suwałkach odbywały się zajęcia dla najmłodszych "Zostań archeologiem". O 21:00 rozpoczął się pokaz filmu "Alfred Wierusz-Kowalski 1849–1915". Do zwiedzania były wystawy malarskie, historyczne i archeologiczne. W Centrum Sztuki Współczesnej & Galerii Andrzeja Strumiłły chętni mogli zwiedzić dwie wystawy oraz spotkać się z Juliuszem Erazmem Bolkiem, a potem także z Andrzejem Strumiłłą.
Na zwiedzających czekało też Archiwum Państwowe w Suwałkach. Było tam można zobaczyć fragmenty posiadanych zbiorów suwalskich fotografów Tadeusza Smagacza i Romana Łysionka. Prezentowane fotografie pochodzą głównie z II połowy XX wieku, a także z początku wieku XXI. Pokazały one m.in. dawne Suwałki i Suwalszczyznę, w czasach byłego województwa suwalskiego, codzienność lat osiemdziesiątych XX w., czas przemian i konfliktów a także m.in. podawanie w maju 1986 roku w Suwałkach dzieciom płynu Lugola po wybuchu elektrowni jądrowej w Czarnobylu czy sceny z obchodów w 1971 r. 250. rocznicy otrzymania praw miejskich przez Suwałki. Dodatkowo Archiwum przypomniało wystawę prezentowaną już w mieście w 2011, poświęconą postaci i twórczości urodzonego w Suwałkach uczestnika Powstania Styczniowego, który trafił do Norwegii i został tam wybitnym fotografem z tytułem Fotografa Królewskiego. Archiwum było można zwiedzać w godzinach 18:00-23:00.
Noc Muzeów w Łomży
Ta noc była za krótka - ponad dwadzieścia placówek, firm i instytucji przygotowało kilkadziesiąt atrakcji na Noc Muzeów w Łomży. Najwięcej do zwiedzania, słuchania i oglądania było między 18:00 a północą. Odbył się m.in. wernisaż rzeźby i rysunku Weroniki Adamowskiej w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży (ul. Długa 13). Było można również posłuchać występów Studia Wokalnego eMDeK i Studia Piosenki PopArt działających w MDK-DŚT między 18:00 a 22:00 na scenie obok Galerii Pod Arkadami.